Martyna Pastuszka: moją pasją jest rytm

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 19:00
- Muzyka barokowa opisuje świat człowieka, znaczenia tonacji, interwałów i tworzy naszą własną opowieść. Jest to bliskie ludzkiej naturze - mówiła na antenie Dwójki Martyna Pastuszka, skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.

Oglądaj wideo:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

  • Przy stoliku w Cafe "Muza" usiadła tym razem Martyna Pastuszka, skrzypaczka barokowa, zafascynowaną muzyką dawną, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej. 
  • Skrzypaczka jest dyrektor artystyczną i spiritus movens {oh!} Orkiestry Historycznej, która została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i miłośników muzyki dawnej.
  • W ciągu dziesięciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.

Początki fascynacji muzyką dawną

- Wyniosłam pewne rzeczy z domu. Mam o 5 lat starszą siostrę, która śpiewała muzykę dawną. Ja byłam nastoletnią dziewczyną i to ona wprowadzała mnie w te fantastyczne nagrania zdobyte razem z (pianistą) Kubą Burzyńskim, gdzieś na Zachodzie - mówiła w Dwójce o początkach fascynacji muzyką dawną Martyna Pastuszka.

Pierwszy barokowy instrument pożyczyła Martynie skrzypaczka Anna Śliwa. - Ukształtowała w ten sposób mój stosunek do ludzi, którzy zaczynają i są zainteresowani muzyką dawną - stwierdziła artystka. - Uważam za ważne przekazywanie osobom zainteresowanym skrzypiec i udostępnianie smyczków, bo to nie jest proste wejść w posiadanie barokowego instrumentu. Ania Śliwa wprowadziła mnie w świat muzyki dawnej jak mały potok w rzekę - dodała.

Muzyka opisywana obrazkami

Jak wspominała Martyna Pastuszka, rezydentura na festiwalu Actus Humanus w 2020 r. była bardzo ważna dla zespołu. - Współpraca z Jakubem Orlińskim była wspaniała. Wypracowaliśmy bardzo skuteczny obrazkowy sposób pracy nad złożonymi formami, określający dynamikę, artykulację, wszystkie ważne cechy utworu - powiedziała.

Mówiła również o koncertach podczas pandemii. - Brak publiczności dał mi w kość, cały czas mamy świadomość, że materiał, który już zaistniał w sieci, już tam jest. To było trochę jak nagrywanie długiej płyty w odcinkach - stwierdziła.


Posłuchaj
60:11 [ PR2]PR2 (PCM) 6 luty 2022 09_59_57.mp3 Martyna Pastuszka: moją pasją jest rytm (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Opowiedziała także historię swoich skrzypiec. - Teraz gram na włoskim instrumencie, kiedyś mi go skradziono z hotelu w Pradze. Znalazł się tydzień później, ale wrócił do mnie po półtora miesiąca. Wtedy w Pradze były straszne upały, nie wiem, gdzie był przetrzymywany i potem już tak nie brzmiał, udało się go jakoś uratować, ma teraz trochę inny dźwięk - zaznaczyła.

Mentor Stanisław Leszczyński

Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa", to mentor artystki. - Jego atutem jest niesamowita wiedza muzyczna, ma niezwykłe ucho i analizuje na niezwykłym poziomie. Symfonie Jakuba Gołąbka są urocze, koncert Kurpińskiego zachował się w jednej części, dyrektor Leszczyński jest inicjatorem powstania drugiej i trzeciej części, opartej na tej pierwszej. Obie czekają na kolejne nagranie. Nagramy też trochę muzyki polskiej, np. Duranowskiego i Elsnera, nasza współpraca z NIFC jest bardzo prężna.

Wielki Tydzień w Krakowie

Martyna Pastuszka została dyrektorką-rezydentką tegorocznego festiwalu "Misteria Paschalia" w Krakowie. - Tematyka jest bardzo złożona, tam jest wiele aspektów odzwierciedlonych w muzyce. W tym roku program oparty jest na podróży w głąb człowieka, dlaczego wszyscy potrzebują momentu oczyszczenia i zauważenia swych niedoskonałości, przemiany. Muzyki klasycyzmu będzie trochę więcej niż na poprzednich edycjach - zapowiedziała.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Martyna Pastuszka (skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej)

Data emisji: 6.02.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Magdalena Karolak: "La Folia" to utwór szalony pod wieloma względami

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 17:00
- "La Folia" jest szalenie wymagająca od wykonawcy pod względem technicznym i muzycznym, wykonanie jej na potrzeby Domówki będzie spełnieniem mojego marzenia - mówiła Magdalena Karolak, ceniona oboistka młodego pokolenia, a także gospodyni najbliższej "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy tonacja może wzruszyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 21:30
Według kompozytora, teoretyka i biografa współczesnych mu kompozytorów epoki baroku, Johanna Matthesona, "A-dur bardzo wzrusza". 
rozwiń zwiń