Maestro Wojciech Michniewski: od dziecka uciekałem w góry

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 09:30
- Robiłem sobie plecak z worka, wsadzałem kartofle i obwiązywałem sznurkiem, który przewiązywałem przez ramiona. Jako smarkacz znikałem na całe dnie w Tatrach - wspominał Wojciech Michniewski. Znakomity kompozytor i ceniony dyrygent – w przeddzień swoich 75. urodzin – był gościem Dwójki.
Michniewski Wojciech
Michniewski WojciechFoto: Wojciech Kusiński/PR

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]


Orkiestra marzeń

Spotkanie przy kawiarnianym stoliku Dwójkowej Cafe "Muzy" rozpoczęliśmy od wysłuchania "Serenady" Mieczysława Karłowicza. Było to nagranie z 1988 roku. Polską Orkiestrą Kameralną dyrygował wówczas nasz gość. - Dla mnie był to fantastyczny czas i mój ukochany zespół muzyków. I jest do dzisiaj - nie krył Wiesław Michniewski. - To jedna z czołowych orkiestr polskich, to nie ulega wątpliwości, a pod wieloma względami – wyjątkowa.

- Nie wyobrażam sobie innego zespołu, który by potrafił tak to zagrać - mówił maestro. - Dyrygent i interpretacja to jedna sprawa, ale jak nie ma zespołu ludzi, którzy potrafią to wykonać, to może mu w duszy grać, co tylko sobie zamarzy. Musi mieć zespół, który mu to zagra - podkreślał.

Doświadczenie gór w pracy na nizinach

Wraz z Wojciechem Michniewskim wspięliśmy się na szczyty i granie Tatr. Nasz rozmówca jest bowiem miłośnikiem gór, a doświadczenia wspinaczki z powodzeniem przenosi na nizinną codzienność. - Przez całe życie taternictwo to było moje niezrealizowane marzenie. Nigdy nie miałem czasu, żeby się tym zająć naprawdę intensywnie - opowiadał. 

- We wspinaniu najważniejsza jest droga - podkreślił. - Wspinanie uczy cechy, która jest charakterystyczna, a która przeniesiona w inne rejony życia może być ogromną zaletą – trzeba rozeznać drogę, dokładnie zaplanować, jak chce się pójść - tłumaczył dyrygent. - Potem jak się wchodzi w ścianę, trzeba się ogromnie skupić na detalu: na każdym kroku, na każdym chwycie. Drogę, którą się zaplanowało, trzeba przenieść na sumę detali. W życiu to dobra umiejętność.

***

Wojciech Michniewski urodził się 4 kwietnia 1947 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie – dyrygenturę pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego, a także teorię muzyki oraz kompozycję u Andrzeja Dobrowolskiego. W 2009 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Już od początku swojej kariery kompozytorskiej i dyrygenckiej artysta zdobywał znaczące nagrody, m.in. nagrodę włoskiego Radia i Telewizji "Premio RAI" (w 1975 roku za utwór Szeptet na 2 soprany, 2 mezzosoprany, 2 alty i kulturystę), zdobył również wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach (rok 1974), w 1977 zaś – I nagrodę i Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Guido Cantellego w mediolańskim Teatro alla Scalla. W 1975 otrzymał "Orfeusza" – nagrodę krytyki za najlepsze wykonanie polskiego utworu na Warszawskiej Jesieni ("Psychodrama" Tadeusza Bairda), a w 1987 roku – nagrodę krytyki na Musikbiennale Berlin.

Na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także Azji, Ameryce Północnej i Południowej, współpracując ze znakomitymi orkiestrami. W jednej z rozmów podkreślił, że nigdy nie potrafił budować dużego dystansu między sobą i muzykami, co wielu dyrygentów próbuje robić w sposób sztuczny. - Ja nie potrafię się na siłę wcielać w rolę Pana Boga - opowiadał.

Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2005 roku został uhonorowany jubileuszową Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej oraz odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wojciech Michniewski słuchaczom Dwójki jest znany nie tylko jako ceniony kompozytor i dyrygent, ale również juror w audycji Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki.


Posłuchaj
60:00 2022_04_03 09_59_58_PR2_Cafe_Muza.mp3 Wojciech Michniewski o pasji do muzyki i gór (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Wojciech Michniewski (kompozytor, dyrygent)

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Ulubione nagrania z kolekcji Wojciecha Michniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 10:00
W audycji "Znacie, to posłuchajcie" zaprosiliśmy na muzyczną selekcję polskiego dyrygenta i kompozytora, który obok repertuaru klasycznego jest szczególnie ceniony za interpretacje muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Michniewski: ta wersja Rossiniego jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:50
- Jak słucham tego w wersji orkiestrowej, mam wrażenie, jakbym dotykał muzyki przez jakieś grube rękawice. Ale kiedy pojawiają się dwa fortepiany, to jakbym dotykał gołymi rękami, wprost nerwami – opisywał swoje muzyczne doznania Wojciech Michniewski, przywołując "Małą mszę uroczystą" Rossiniego.
rozwiń zwiń