Peter Jablonski: zostałem pianistą przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 11:15
- Czasem ktoś marzy, aby być sławnym pianistą. U mnie zaś stało się to niejako przypadkiem. Chyba miałem szczęście po prostu. I odpowiednich ludzi w pobliżu – tak o swojej karierze mówił w Dwójce Peter Jablonski, wybitny szwedzki muzyk o polskich korzeniach.
Peter Jablonski
Peter JablonskiFoto: Andrzej Hulimka/Forum
  • Peter Jablonski to jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, na studia muzyczne dostał się w wieku 11 lat
  • Muzyk pochodzi ze Szwecji, ale jest silnie związany z Polską - ma polskie pochodzenie, a jego nauczycielem na studiach był Polak Michał Wesołowski
  • Peter Jablonski nie tylko przyjeżdża do Polski od kilkudziesięciu lat, ale też chętnie włącza do swojego repertuaru utwory polskich kompozytorów, takich jak Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski czy Grażyna Bacewicz

Mając dziewięć lat, zagrał w nowojorskim klubie Village Vanguard, dwa lata później dostał się na Akademię Muzyczną w Malmo, a w wieku 17 lat podpisał kontrakt z wytwórnią Dekka Records jako najmłodszy pianista w jej historii.

Od tenisa, przez perkusję po fortepian

Niezwykła kariera Petera Jablonskiego nie rozpoczęła się jednak od fortepianu, a od perkusji. A właściwie to od... tenisa!

- Tak naprawdę, jako nastolatek marzyłem by zostać tenisistą. Intensywnie wtedy trenowałem. Grałem też na perkusji i fortepianie. W każdym razie sporo ćwiczyłem wówczas na bębnach. Grałem nawet z jazzowymi sławami, jak Buddy Rich, Thad Jones… Grałem też dla Milesa Davisa. Ostatecznie skończyłem studia jako klasyczny perkusista. Fortepian był moim trzecim instrumentem - wyjaśnił.

Związki z Polską

Peter Jablonski mocno związany jest z Polską. Po pierwsze - ma polskie korzenie, po drugie - jego profesorem fortepianu na studiach był Polak, wykształcony w Warszawie i w Paryżu, Michał Wesołowski.

- Tak naprawdę to jemu zawdzięczam, że zostałem pianistą. Mogłem spokojnie grać sobie na perkusji, jednak dzięki niemu odkryłem dla siebie fortepian - mówił nasz gość.

Pianista przyznał, że pedagog świetnie dobierał mu repertuar. - Grałem wtedy dużo Bacha, Beethovena, Mozarta i robiłem bardzo szybkie postępy. Od Koncertu D-dur Haydna, G-dur Mozarta, C-dur Beethovena, po Griega, Chopina, Rapsodię Rachmaninowa i wreszcie Czajkowskiego. A wszystko to w zaledwie 4 lata, zanim skończyłem 15 lat.

Artysta przyznał, że Michał Wesołowski "otworzył mu oczy na muzykę": - Nie mówił wiele o technikaliach - tempach, dynamice, raczej o kolorach i zapachach, odcieniach…. Odkrył przede mną spektrum możliwości fortepianu - nie tylko samej gry na nim.

Obiad z Kilarem

Peter Jablonski od niemal 40 lat lat przyjeżdża do naszego kraju na koncerty. Promuje też muzykę polskich kompozytorów na świecie. Od dawna ma w repertuarze utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego, ostatnio zaś dołączył do swojej dyskografii płytę z utworami Grażyny Bacewicz.

Z pierwszym spotkaniem z Wojciechem Kilarem wiąże się pewna anegdota. Peter Jablonski wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie zagrał wtedy I Koncert Beethovena - był to jego orkiestrowy debiut. W programie tego wieczoru było też kilka utworów Kilara, a sam kompozytor obecny był na próbach.

- Mój tata, który jest Polakiem, także z charakteru, po prostu podszedł do Kilara i zaproponował wspólny lunch. Po obiedzie byliśmy już niemal przyjaciółmi. 10 lat później zdecydował się napisać dla mnie swój I koncert fortepianowy. Miałem szczęście, że pomyślał właśnie o mnie – opowiadał artysta.

Peter Jablonski gościł w Polsce w grudniu ubiegłego roku - wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach zagrał wtedy Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz.

Posłuchaj
58:11 2023_01_29 10_00_14_PR2_Cafe_Muza.mp3 Peter Jablonski: zostałem pianistą przez przypadek (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Światowa kariera

W swoim bogatym dorobku artystycznym ma szereg koncertów z wiodącymi orkiestrami, wśród których można wyróżnić m.in.: BBC Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Kirov Orchestra (obecnie Mariinsky Theatre Orchestra), La Scala Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre National de France, NHK Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Cleveland Orchestra. 

Występował pod batutą dyrygentów tej miary, co: Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev, Andris Nelsons, Daniel Harding, Kurt Sanderling, Esa-Pekka Salonen, Jukka-Pekka Saraste, Riccardo Chailly, Daniele Gatti, Myung-Whun Chung.

Został uhonorowany medalem Litteris et Artibus za zasługi w dziedzinie kultury, wręczonym przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Otrzymał też nagrodę Årets Svensk i Världen. W maju 2022 r. został wybrany na członka Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej. Wśród jego wielu planów artystycznych w bieżącym sezonie można wymienić m.in. koncerty w Polsce, Niemczech, Japonii i Szwecji.

[wykorzystano opis ze strony internetowej NOSPR]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Peter Jablonski (pianista)

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 10.00

mg/mg

Czytaj także

Adam Golka: choć urodziłem się w Stanach, czuję się Polakiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 11:00
- Wychowałem się, mówiąc w domu tylko po polsku. Dopiero w szkole nauczyłem się angielskiego. Czuję się absolutnie Polakiem. Jest to również bardzo ważna część mojego życia zawodowego, bo muzyka polska i fortepian to prawie synonim. To dzięki Chopinowi pokochałem fortepian, jest to część mojej duszy - mówił w Dwójce Adam Golka, pianista, kompozytor i filmowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Chrzęszczyk: muzyka mnie do siebie zawołała [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 11:00
- Z jednej strony mamy warsztat, świadomość siebie, ale z drugiej strony to intuicja jest duchem sprawczym w muzyce. Na scenie są momenty, gdy dotykamy czegoś, co trudno określić słowami, a trafiają w to jedynie dźwięki, które słyszymy - mówił w Dwójce Łukasz Chrzęszczyk, pianista, solista i kameralista.
rozwiń zwiń