Piotr Alexewicz - co słychać u półfinalisty Konkursu Chopinowskiego? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 11:00
Gościem niedzielnej audycji Cafe "Muza" był Piotr Alexewicz, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania audycji.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Piotr Alexewicz - urodzony w 2000 roku, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Od września 2022 r. student prof. Konstantina Scherbakova w Zurcher Hochschule der Kunste w Zurychu. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

Laureat I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, która upoważnia do startu bez eliminacji w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina. Sukces odniesiony w Warszawie jest potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 roku w Gdańsku. Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Artysta może poszczycić się m.in. laurami na takich konkursach jak: Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Paryż, 2017) oraz II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (Bukareszt, 2016).

W 2019 roku ukazał się debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). W wyniku zaproszenia artysty do dalszej współpracy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wrocławski pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelleya zarejestrował wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę niebędące koncertami.


Posłuchaj
58:26 2023_04_30 10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Piotr Alexewicz - co słychać u półfinalisty Konkursu Chopinowskiego? (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

W 2021 r. Piotr Alexewicz otrzymał I nagrodę na Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii "Aktywność kulturalna w środowisku akademickim". Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji "Hans und Eugenia Jutting - Stiftung Stendal". W czerwcu 2021 r. otrzymał z rąk pierwszej damy Rzeczpospolitej, Agaty Kornhauser-Dudy, pierwszą w historii nagrodę "Młody Promotor Polski". Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne zasługi w propagowaniu kultury polskiej.

W latach 2018-2020 występował na międzynarodowych festiwalach: "Chopin i jego Europa" w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris "Hommage a Clara Schumann". Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami, jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Piotr Alexewicz (pianista)

Data emisji: 30.04.2023

Godzina emisji: 10.00

pg/mo

Czytaj także

DCz #652. Claudio Arrau - filozof fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 15:50
- Claudio Arrau zostawił po sobie liczne nagrania, wrócimy do nich również w naszym spotkaniu za tydzień. 6 lutego obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin artysty, a to zobowiązuje - mówił prowadzący audycję Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Szymanowski: Paderewski to nie była miłość od pierwszego wejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 12:14
- Byłem wtedy studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej. Po drugiej stronie ulicy odbywał się Konkurs im. Paderewskiego i postanowiłem wziąć w nim udział. Gdy przystępowałem do rywalizacji, nie miałem w repertuarze właściwie żadnego utworu Paderewskiego. Musiałem nauczyć się dwóch krótkich miniatur, które były wymagane - mówił w Dwójce Michał Karol Szymanowski, pianista, kameralista i dyrygent.
rozwiń zwiń