Roksana Kwaśnikowska: podczas konkursów czułam się jak na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 13:00
- Trudność konkursu skrzypcowego zależy od jego idei, wymaganego repertuaru, wielu czynników. Moje konkursy wspominam jako ogromną presję udowodnienia, że gram dobrze, muszę w tym konkretnym momencie pokazać się z najlepszej strony. Ale jednocześnie wsparcie od mojego pedagoga, rodziny i znajomych. Przeważała radość z dzielenia się muzyką, czułam się na konkursie jak na koncercie, nie traktowałam tego jak zawody sportowe - mówiła w Dwójce skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska.
Roksana Kwaśnikowska - gość audycji Cafe Muza
Roksana Kwaśnikowska - gość audycji Cafe "Muza"Foto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio
  • Skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska to solistka, kameralistka i pedagog.
  • W 2018 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude.
  • Artystka była gościem Andrzeja Sułka w audycji Cafe "Muza".

Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Podłucka i Zuzanna Sosnowska - Tansman Trio

Roksana Kwaśnikowska to artystka wielu talentów. Jednym z tematów rozmowy była płyta Tansman Trio w składzie: Agnieszka Podłucka (altówka), Zuzanna Sosnowska (wiolonczela) i Roksana Kwaśnikowska (skrzypce). - Spotkałyśmy się w szkole muzycznej II stopnia w Warszawie, połączyła nas pasja do muzyki. Kilka lat później postanowiłyśmy założyć trio, chciałyśmy spróbować jak to jest grać razem i wymieniać się pomysłami - mówiła.

Tansman Trio i Tomasz Ritter

Wspominała początki działalności zespołu. - Pianista Tomasz Ritter mieszkał w tej samej bursie, tam zaczęła się nasza znajomość. Zgodził się zagrać na naszej płycie, bardzo się cieszymy, że przyjął nasze zaproszenie, praca z nim to była sama przyjemność. Wszystko odbyło się w miłej, dobrej atmosferze, a to jest ważne, a może nawet najważniejsze w pracy kameralnej - podkreśliła.


Posłuchaj
59:50 2024_03_03 09_59_59_PR2_Cafe_Muza.mp3 Roksana Kwaśnikowska: na konkursach czuję się jak na koncertach (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Energia, motoryka i dynamika fraz

Roksana Kwaśnikowska powiedziała, ze najpierw odbyły się poszukiwania repertuaru na trio smyczkowe. - Natrafiłyśmy na zapiski o triu i serenadzie Tansmana. Nigdzie nie znalazłyśmy ich nagrań, ani programów koncertowych. Zamówiłyśmy nuty, spotkałyśmy się na próbę i od pierwszego momentu ta muzyka bardzo przypadła nam go gustu. Emanuje z niej energia, motoryka i dynamika fraz - ta muzyka była jak napisana dla nas. Zapadła decyzja o nadaniu zespołowi nazwy Tansman Trio - wspominała.

Nowe utwory będą niespodzianką

- Na każdym koncercie gramy jedno z dzieł Tansmana, na ten skład napisał tylko dwa utwory. W repertuarze mamy muzykę polskich kompozytorów. Obecnie pracujemy nad nowymi utworami, które będą niespodzianką - zapowiedziała rozmówczyni Andrzeja Sułka.

Skrzypaczka wielokrotnie nagradzana

Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).

Czytaj też:

Solistka wielu koncertów na całym świecie

Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata - nowojorskiej Carnegie Hall. Jako solistka koncertowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie czy Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Kilka zespołów kameralnych

Prócz kariery solowej, wiele uwagi poświęca kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 r. jest prymariuszką formacji Lutosławski Quartet. Współtworzy też Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio i Tansman Trio. Jest asystentką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

[opis ze strony internetowej NOSPR]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Roksana Kwaśnikowska (solistka, kameralistka i pedagog)

Data emisji: 3.03.2024

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Bartłomiej Nizioł: w tym roku są trzy ważne dla mnie jubileusze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 12:20
- Ten rok jest dla mnie szczególny, ponieważ są aż trzy ważne dla mnie jubileusze. To znaczy kończę 50 lat, mija 20 lat, odkąd gram w Operze w Zurychu, i 15 lat, odkąd jestem pedagogiem na uczelni w Bernie - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, mieszkający w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Jakowicz: antygwiazdorstwo to mój sposób na kontaktowanie się z muzyką [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 11:53
- Ten zawód ma różne oblicza. Myślę, że jako syn muzyków, który wyrósł w pewnej filozofii tego zawodu i stykał się z różnymi ludźmi na swojej drodze, widziałem sporo odsłon tego. Człowiek szuka oczywiście jakieś swojej wersji i sposobu na to, żeby kontaktować się z muzyką i słuchaczami. Mnie bliska jest taka, mówiąc w dużym skrócie, antygwiazdorska wersja - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń