Agata Zubel: praca nad utworem jest za każdym razem inna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:00
- Ogromna była moja radość, kiedy dostałam list od Crumba, który miał okazję wysłuchać mojego nagrania. W liście były same superlatywy, a ja mnóstwo energii i ciężkiej pracy włożyłam w zrozumienie tego, co autor chciał powiedzieć - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Agata Zubel, kompozytorka, wszechstronna wokalistka, która otrzymała w tym roku Fryderyka w kategorii muzyka poważna za płytę z kompozycją George'a Crumba.
Agata Zubel
Agata Zubel Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj
59:03 2020_10_25 10_00_05_PR2_Cafe_Muza.mp3 Agata Zubel o swoje muzycznej drodze (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Pisała na zamówienia Deutsche Welle – na Festiwal Beethovenowski w Bonn, Los Angeles Philharmonic, Seattle Symphony, Ensemble InterContemporain, Klangforum Wien, London Sinfonietta, Radia SWR, Deutschlandfunk, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, a także festiwali Wratislavia Cantans, Ultraschall w Berlinie, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum w Krakowie, Kultura-Natura w Katowicach czy Festiwalu Muzyki Europy Środkowej w Seattle.


Agata Zubel_(c)_Łukasz Rajchert Culturescapes 1200.jpg
Lista odtwarzania Agaty Zubel

Jest zdobywczynią Paszportu Polityki (2005), najwyższej lokaty na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów (2013), nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej – w dziedzinie Osobowość Roku (2016), medalu Gloria Artis (2017), Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej i austriackiej Erste Bank Kompositionspreis (2018).

- Moja działalność jest trochę kompozytorska, trochę wykonawcza, to wykonawstwo obejmuje głównie muzykę nową, ale także muzykę klasyczną - opowiadała artystka. - To jest ciężka codzienna praca i wspinanie się po szczebelkach, po małych stopniach, do przodu. To jest najcudowniejsze.

Agata Zubel tworzy wraz z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce, obecny na międzynarodowej scenie muzycznej już od 20 lat. Ostatnio wystąpili razem na koncercie inauguracyjnym festiwalu Warszawska Jesień 2020. - W zawodzie, który uprawiamy możemy spotykać się z cudownymi muzykami, możemy razem uprawiać muzykę, wykonywać utwory, prawykonywać - wymieniała wokalistka. - Im wspanialsze są te spotkania, z coraz lepszymi muzykami, z coraz lepszymi dyrygentami, tym bardziej to nas ubogaca i rozwija wszystkie aspekty: wykonawcze, kompozytorskie i twórcze.


Agata Zubel – temat/The Distaff (From "Śpiewniki Domowe”)

W marcu tego roku, tuż przed wprowadzeniem lockdownu, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Agata Zubel odebrała Fryderyka w dziedzinie muzyki poważnej. - Ta płyta "Apparition" to była moja ukochana, wymarzona od długiego czasu. Bardzo skrupulatnie wybierałam na nią repertuar, bardzo byłam zadowolona ze współpracy z pianistą Krzysztofem Książkiem - przyznała. - Fryderyk to była kropka nad i, zwieńczenie wielu przyjemnych momentów podczas produkcji tej płyty.

Krążek zawiera m.in. cykl George'a Crumba o potężnym ładunku emocjonalnym, który dał tytuł całej płycie "Apparition". - Ogromnie się zakochałam w tym utworze, w różnorodności użytych środków wykonawczych, w partii głosu i w partii fortepianu - podkreśliła Agata Zubel. - To utwór-klasyka XX wieku, ciągle świeży i przejmujący.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Joanna Grotkowska

Gość: Agata Zubel (kompozytorka, wokalistka)

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 10.00
Czytaj także

Muzyczne odcienie islandzkiego lodowca

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:22
W "Letniej nocy" wysłuchaliśmy między innymi nagrania islandzkiego lodowca w muzyce Agaty Zubel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Adama Mickiewicza promuje polską kulturę w Szwajcarii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:24
15. edycja festiwalu Culturescapes w Szwajcarii w tym roku poświęcona będzie polskiej kulturze. Początek 5 października w Theater Basel w Bazylei.
rozwiń zwiń