To będzie prawdziwa bomba! Wkrótce powrót wystawy stałej w Muzeum Sztuki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2025 15:05
- Tytuł "Sposoby widzenia" nawiązuje do teorii widzenia Władysława Strzemińskiego, ale także do cyklu programów Johna Bergera, realizowanych przez BBC, który tak jak Strzemiński, tyle że trochę później, wiązał sztukę z rzeczywistością społeczną - mówił w Dwójce dr Leszek Karczewski, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, w związku z szykującym się powrotem wystawy stałej.
Wielki powrót wystawy stałej Muzeum Sztuki w Łodzi nastąpi 17 października br.
Wielki powrót wystawy stałej Muzeum Sztuki w Łodzi nastąpi 17 października br.Foto: HaVa/materiały prom.

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

"Sposoby widzenia" będą największą prezentacją kolekcji sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi od czasu głośnej wystawy "Atlasu nowoczesności". Wielki powrót kolekcji opowiedzianej na nowo, wzbogaconej o 90 darów przekazanych w 2025 roku przez artystki i artystów z całego świata, dokona się 17 października br.

Muzeum, które wtrąca się w rzeczywistość

- Nasza międzynarodowa kolekcja sztuki współczesnej i nowoczesnej, największa w Polsce, rozwijana jest od lat 30. XX wieku. Zapoczątkowali to Władysław Strzemiński razem z Katarzyną Kobro i przyjaciółmi z grupy "a.r.". Ich dzieło kontynuowały kolejne zespoły pod przywództwem dyrektorów tak ważnych jak Marian Minich czy Ryszard Stanisławski. Kolekcja ta niezmiennie bardzo mocno wiąże sztukę z rzeczywistością współczesną. Awangarda to nie tylko język plastyczny, który dobrze kojarzymy z abstrakcją geometryczną. To także absolutnie społeczna odpowiedzialność artystów za to, że żyją razem z innymi ludźmi w rzeczywistości, którą mogą współtworzyć - podkreślał Leszek Karczewski.

Wśród dziewięćdziesięciorga artystek i artystów, którzy przekazali swoje dzieła do kolekcji Muzeum Sztuki są m.in.: Kateryna Badianova, Nairy Baghramian, Monica Bonvicini, Gast Bouschet & Nadine Hilbert, Anna Daučíková, Cécile Dupaquier, Harun Farocki Estate, Morgan Fisher, Gelatin, Liam Gillick, João Maria Gusmão, Diana Lelonek, Zbigniew Libera, Deimantas Narkevičius, Karol Radziszewski, Wilhelm Sasnal i Heimo Zobernig.

Nowa odsłona wystawy stałej MS w Łodzi

Wystawa "Sposoby widzenia" zostanie zaprezentowana publiczności w nowej odsłonie, zgodnej z aktualnymi tendencjami w muzealnictwie i współczesnymi zainteresowaniami odbiorców sztuki na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: dr Leszek Karczewski (wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi)

Data emisji: 17.07.2025

Godz. emisji: 7.15

pg/am

Czytaj także

Kolekcja Sztuki Nowoczesnej dostępna dla zwiedzających. Pierwsza taka wystawa w MSN

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 18:11
Muzeum Sztuki Nowoczesnej po wielu latach trafiło w końcu do stałej siedziby. Dzięki nowej przestrzeni zbiory muzeum mogą zostać zaprezentowane zwiedzającym. Karol Sienkiewicz, krytyk i historyk sztyki, opowiedział w Dwójce o szczegółach wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Turnera - przedmiot pożądania artystów tworzących na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 15:00
Tematem audycji była historia Nagrody Turnera - najgłośniejszego wyróżnienia w świecie sztuki współczesnej, które od 1984 roku przyznawane jest pod auspicjami galerii Tate najbardziej nowatorskim artystom związanym z brytyjską sceną artystyczną.
rozwiń zwiń