Prof. Paleczny: występ w sali, gdzie grał Chopin budzi respekt wśród artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
- Naszym wyróżnikiem jest miejsce, w którym festiwal się odbywa, w sali, która pamięta wizytę Fryderyka Chopina i jego dwa recitale w sierpniu 1826 roku - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Piotr Paleczny, od 28 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
Prof. Piotr Paleczny
Prof. Piotr PalecznyFoto: PAP/Andrzej Damazy

Posłuchaj
10:51 [ PR2]PR2 (mp3) 6 sierpień 2020 09_31_59.mp3 Rozmowa z prof. Piotrem Palecznym o 75. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)

Początki tego Festiwalu sięgają 1946 roku, kiedy koncertami uczczono 120-lecie pobytu Fryderyka Chopina w ówczesnym Bad Reinerz (dzisiejszych Dusznikach). Tym samym Festiwal ten jest najstarszym na świecie nieprzerwanie organizowanym wydarzeniem pianistycznym.

Duszniki 1200.jpg

Inauguracja 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach

Mimo trwającej pandemii, melomani będą mogli usłyszeć recitale m.in. Julianny Awdiejewej, Kevina Kennera i Aleksandra Gawryluka. Jednak, jak zaznaczył prof. Piotr Paleczny, tegoroczne planowanie programu okazało się wyjątkowo trudnym wyzwaniem. - Natłok problemów i komplikacji przekroczył wszelkie granice - podkreślił gość Dwójki. - Przygotowaliśmy festiwal trzykrotnie, sytuacja zmieniała się dynamicznie. Czekaliśmy na otwarcie granic, bo to był warunek podstawowy zaistnienia międzynarodowego festiwalu. Jedna z ostatnich wersji obejmowała artystów, którzy na stałe mieszkają w Europie.

W tym roku podczas festiwalu zabraknie nokturnów, czyli cenionych wieczornych koncertów. To zmiana wymuszona przez sytuację epidemiologiczną. - Nokturny są bardzo lubiane - ocenił prof. Paleczny. - To jest z reguły pierwszy koncert, na który bilety zostają rozprzedane. 

Czytaj także:

Transmisja recitalu Yulianny Avdeevy na 75. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

Jubileuszowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Reżim sanitarny zakłada także ograniczenia w liczbie słuchaczy - Sala nie będzie wypełniona, tak jak to wyglądało od wielu lat. Będzie sprawdzana temperatura, trzeba będzie pozostać w maskach przez cały koncert - tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu.

- Tak podzieliliśmy koncerty, że recitale popołudniowe zaczynają się zawsze o godz. 16.00, artystami będą młodzi polscy pianiści, którzy z reguły przygotowują się do kwietniowych eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Wieczorem, o godz. 20.00 będziemy zapraszać na recitale w wykonaniu uznanych na całym świecie artystów - wyjaśniał prof. Paleczny. - Wszyscy artyści, do których się osobiście zgłosiłem z propozycją spontanicznie przyjęli zaproszenie, z radością i satysfakcją - dodał. 

Jubileuszowy 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju potrwa od 7 do 15 sierpnia. Zapraszamy na transmisje koncertów na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Piotr Paleczny (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 6.08.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Paleczny. "Gdy gra, czuję w powietrzu elektryczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugen Indjic: wiedza nie zawsze zastąpi talent

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:00
– Sądzę, że czasami utalentowani ludzie grają bardzo dobrze, i nawet nie dbają o to, co grają. Jakoś wszystko to czują i już – mówił znakomity pianista w przerwie swojego występu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń