REKLAMA

Jerzy Artysz: poszukiwanie towarzyszyło mi od dziecka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 12:00
- Po tylu latach mogę śmiało powiedzieć, że od dzieciństwa mam kontakt z dźwiękiem. I teraz co z tym dźwiękiem zrobić, jaki on ma być? Poszukiwanie w tym sensie towarzyszyło mi właściwie przez wszystkie lata - mówił w radiowej Dwójce prof. Jerzy Artysz, wybitny baryton i pedagog.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Artysta spełniony

W repertuarze ma najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych od wczesnego baroku po współczesność. Koncertował w niemal całej Europie, a także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu poświęca się głównie pracy pedagogicznej.

Poszukiwanie. Jerzy Artysz

Okazją do spotkania z prof. Jerzym Artyszem w audycji Cafe "Muza" była nowo wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne książka "Poszukiwanie" - wywiad rzeka z artystą, przeprowadzony wspólnie przez związanego z Dwójką Aleksandra Laskowskiego i Sylwię Wachowską.

- Tytułowym słowem chciałem podkreślić wolę poszukiwania. Tę wolę i chęć poruszania się w przestrzeni często ciekawej i nowej, dotychczas przeze mnie nieodkrytej. Każdy utwór przynosi swoje pytania. A na pytania trzeba odpowiedzieć. Niezależnie, czy mówimy o operze romantycznej, czy barokowej, czy o współczesności pojętej bardzo precyzyjnie - tłumaczył znakomity śpiewak.

Gruntowne wykształcenie i wszechstronność

Jerzy Artysz urodził się w 1930 roku w Sochaczewie. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, gdzie kształcił się w klasie prof. Marii Halfter, po czym studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie, Hertogenbosch, Tuluzie i Genewie, przez 26 lat był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie.

W repertuarze ma najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych od wczesnego baroku po współczesność. Rozgłos i uznanie przyniosły mu zarówno kreacje operowe, jak i wykonania repertuaru oratoryjnego i pieśniowego, w szczególności kreacje polskiej muzyki współczesnej, uhonorowane wieloma nagrodami. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Operą Kameralną.

Posłuchaj
58:36 2022_09_11 09_59_59_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z prof. Jerzym Artyszem, wybitnym śpiewakiem i pedagogiem (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Jerzy Artysz koncertował w niemal w całej Europie. Śpiewał na scenach Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, ZSRR, a także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, występował z wieloma znakomitymi śpiewakami. Wielokrotnie był gościem Festiwalu "Warszawska Jesień" oraz wielu innych festiwali muzycznych. Ma w dorobku wiele nagrań. W 1994 nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi oratorium Los Improperios Federica Mompou.

"W życiu potrzeba nam belcanta" - cykl audycji z udziałem Jerzego Artysza >>>

Działalność estradową łączył przez wiele lat z pedagogiką, ucząc w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także mistrzowskie kursy w wielu krajach. Był też dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Zapraszany jest do jury międzynarodowych konkursów wokalnych w Warszawie, Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie.

Jesienią Jerzy Artysz skończy 92 lata.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: prof. Jerzy Artysz (śpiewak, pedagog)

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Jerzy Artysz: Wenecja otworzyła mnie na nowe myślenie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 19:00
- Pierwsze kroki w mocnych partiach operowych zaważyły negatywnie na moim podejściu do materii dźwięku - opowiadał w Dwójce wybitny śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90. urodziny Kazimierza Korda i Jerzego Artysza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 12:41
W środę 18 listopada 90. urodziny świętowało dwóch wyjątkowych polskich artystów: Jerzy Artysz - znakomity polski baryton - oraz wybitny dyrygent Kazimierz Kord, wielokrotnie towarzyszący przesłuchaniom Konkursu Chopinowskiego - także w roli przewodniczącego jury. W dzisiejszej audycji przypomnieliśmy interpretacje tegorocznych Jubilatów.
rozwiń zwiń