Louis Lortie: wyzwania to kwintesencja naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 11:00
- Mogę sobie i wszystkim swoim kolegom życzyć, byśmy do końca życia mogli podejmować wyzwania, by mając 80 lat móc jeszcze uczyć się nowego repertuaru. Myślę, że mierzenie się z wyzwaniami to kwintesencja naszego życia. W końcu pokonujemy pewne przeciwności losu przez cały czas i podejmujemy próby, by przetrwać to z zachowaniem godności i zdrowia psychicznego - mówił w Dwójce pianista i dyrygent Louis Lortie.
Louis Lortie
Louis LortieFoto: Elias_Photography

Bez śladu wyuczonych gestów

Jego identyfikacja z poetyckim przesłaniem Liszta nadaje każdemu taktowi niepodważalną autentyczność emocjonalną, a pod względem koncepcyjnym są to uderzająco oryginalne interpretacje, bez śladu wyuczonych gestów - tak opisywano jego płytę z "Latami pielgrzymstwa" Ferenca Liszta, które w tym roku, we fragmentach, wykonywał podczas Festiwalu Katowice Kultura Natura. Z pianistą i dyrygentem Louisem Lortie o muzyce Liszta, ale także o pianistyce, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w audycji "Cafe Muza" rozmawiał Karol Furtak. 

Dokąd zmierza muzyka?

Spotkanie odbyło się niedługo po koncercie w Katowicach. Pianista wykonał tam Lata pielgrzymstwa Ferenca Liszta, utwór, który od dawna już towarzyszy mu w karierze. - Już od wielu lat wykonuję Lata pielgrzymstwa. Był taki czas, kiedy wykonywałem bardzo często II zeszyt tych kompozycji. Następnie dołączyłem utwory z I, a na końcu sięgnąłem po zeszyt III. To niesamowite dzieło, Lata pielgrzymstwa są jak dziennik spisywany przez kompozytora - człowieka w zasadzie przez całe jego życie. I to fascynujące szczególnie w przypadku Liszta, który w późniejszym okresie swojej działalności zaczął głęboko pytać o to dokąd sam zmierza, ostatecznie o to dokąd zmierza muzyka - mówił gość Dwójki.

Pokonywanie przeciwności losu

Opowiedział o swym największych pianistycznych wyzwaniach. - Mierzę się z nimi cały czas, właśnie teraz gram m.in. L'escalier du diable Gyorgi Ligetiego i nie miałem jakoś szczególnie dużo czasu, by przygotować to dzieło. Powinni je grać 25-letni pianiści, technicznie to utwór niewyobrażalnie wymagający. Mówię to z przymrużeniem oka i z uśmiechem na ustach. Ale w tym kontekście mogę sobie i wszystkim swoim kolegom życzyć, byśmy do końca życia mogli podejmować wyzwania, by mając 80 lat móc jeszcze uczyć się nowego repertuaru. Mierzenie się z wyzwaniami to kwintesencja naszego życia. W końcu pokonujemy przeciwności losu przez cały czas i podejmujemy próby, by przetrwać to z zachowaniem godności i zdrowia psychicznego - stwierdził.


Posłuchaj
59:55 2023_06_04 09_59_47_PR2_Cafe_Muza.mp3 Louis Lortie: wyzwania to kwintesencja naszego życia (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Zacząć dzień od Bacha

Odpowiedział także na pytanie o ulubione muzyczne dzieło. - Bach jest ponadczasowy. Oczywiście to uwaga generalna i trudno byłoby mi wskazać jedno dzieło. Jednak szczególnie o poranku zdecydowanie postawiłbym na Bacha, kiedy myślę o muzyce, która może pozwolić wstać z łóżka ze świeżą głową - podkreślił.

Proust i jego powieść "W poszukiwaniu straconego czasu" zamiast ćwiczeń

Louis Lortie mówił również o swej ulubionej książce. - To Marcel Proust i jego powieść W poszukiwaniu straconego czasu. To chyba najdłuższa książka świata i dlatego właśnie ją wskazałem. Po prostu wiem, że moment, w którym zabieram się za jej lekturę, oznacza, że przez kilka tygodni nie będzie koncertów ani ćwiczenia. To dobra idea - przyznał.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Louis Lortie (pianista i dyrygent)

Data emisji: 4.06.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Zobacz więcej na temat: fortepian Dwójka Karol Furtak
Czytaj także

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 17:00
- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W setną rocznicę urodzin Alicii de Larrochy - cz. 1 i 2

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 16:00
Bohaterką audycji "Chopin osobisty" była Alicia de Larrocha - jedna z największych pianistek XX wieku, której setna rocznica urodzin minęła 23 maja.
rozwiń zwiń