Polskie Radio
Section05
Maria Szymanowska

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe Adam Mickiewicz POLSKA Maria Szymanowska

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szymanowska Dwójka fortepian Jakub Kukla

Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu

- Im dłużej gram, zwłaszcza jej preludia, tym bardziej odkrywam, jak wiele ze struktur, które ona u siebie wprowadziła, zapowiada pewne struktury u Chopina i to nie tylko w sensie stylistycznym, ale również w sensie pianistycznym. Maria Szymanowska jest naprawdę niedocenioną kompozytorką - mówiła w Dwójce pianistka Anna Ciborowska. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek fortepian Maria Szymanowska Dwójka KULTURA muzyka klasyczna

Polskie Święta

Muzyka najwybitniejszych polskich kompozytorów, piewców narodowej tradycji, m. in. Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego wniesie nutę doskonale korespondującą z nastrojem świąt, będzie także znakomitym kontrapunktem do arcydzieł światowego dziedzictwa muzycznego, oraz do kolęd, które rozbrzmiewać będą na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie święta kolędy Maria Szymanowska Ignacy Jan Paderewski Mieczysław Karłowicz Stanisław Moniuszko Fryderyk Chopin Henryk Wieniawski POLSKA chopin Urszula Kuba