Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego to dla mnie odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 16:00
- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do pokazania. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
  • Przy niedzielnej porannej kawie 12 listopada spotkaliśmy się z wybitnym dyrygentem Antonim Witem. 
  • To postać wielce zasłużona dla promocji muzyki polskiej.
  • Niedawno ukazała się nowa płyta z symfoniami Zygmunta Noskowskiego.
  • 25 listopada odbędzie się koncert, na którym Antoni Wit poprowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Będzie go można również usłyszeć na antenie Dwójki.

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskie Radio]

Antoni Wit o programie koncertu Orkiestry Polskiego Radia 25 listopada

W programie koncertu 25 listopada znalazła się VI Symfonia Brucknera. - Jego muzyka pojawia się u nas rzadko, są to symfonie długie i wymagające skupienia. Jego twórczość nie cieszy się u naszej publiczności zbyt dużą popularnością. Są artyści, którzy mieli dla niego wielkie zasługi, jak Stanisław Skrowaczewski. Nagrał wszystkie symfonie Brucknera, a wiele z nich dyrygował z wielkim powodzeniem. Gdy po wielu latach zaprosiłem go do NOSPR w Katowicach, to na swój powrót wybrał V Symfonię - powiedział gość Dwójki.

VII Symfonia Brucknera to wspaniałe arcydzieło

Zachęcał słuchaczy do zagłębienia się w muzykę Brucknera. - Przede wszystkim trzeba lubić harmonię, mieć czas i spokój. Gdy studiowałem, w latach 60. o tym kompozytorze wspominano niemal tylko w encyklopediach. Witold Rowicki, Henryk Czyż, Jan Krenz to byli dyrygenci, którzy traktowali jego twórczość incydentalnie. Pierwszy raz po muzykę Brucknera sięgnąłem w latach 70., dyrygowałem III i VII Symfonią, którą uważam za wspaniałe arcydzieło - wspominał rozmówca Andrzeja Sułka.

Posłuchaj
60:56 2023_11_12 10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego są dla mnie odkryciem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Do Brucknera pasuje Mozart

Na koncercie Orkiestry Polskiego Radia zabrzmi również muzyka Mozarta. - Uważam, że jego twórczość do Brucknera bardzo pasuje. Wielka symfonika zwłaszcza końca XIX wieku to moja ulubiona działka - mówił pół żartem Antoni Wit.

Trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego

- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - zaznaczył maestro.

Antoni Wit współpracował z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi

Antoni Wit swoją karierę zapoczątkował zdobyciem II miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku. Od tamtej pory współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Warszawie i Malmö Stadsteater, a także dyrygował znakomitymi orkiestrami symfonicznymi, w tym: Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle Zurich, Royal Philharmonic, BBC London, Montreal Symphony, NHK Tokyo.

Czytaj też:

Wiele nagradzanych płyt

Nagrał niemal 100 albumów, w tym "Stabat Mater" Szymanowskiego, utrwalone dla EMI. Krytycy angielscy zaliczyli ten krążek do najlepszych płyt 1985 roku. Jego komplet koncertów fortepianowych Prokofiewa zdobył nagrodę Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie w 1993 roku, a nagranie "Symfonii Turangalîla" Messiaena otrzymało prestiżową Classical Award w 2002 roku.

"Diamentowa Batuta" Polskiego Radia w 1998 roku

Antoni Wit został w 1998 roku uhonorowany przez Polskie Radio "Diamentową Batutą" za "wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy na całym świecie".

Skomplikowany typ psychologiczny

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił niegdyś w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Antoni Wit (dyrygent) 

Data emisji: 12.11.2023

Godzina emisji: 10.00

O godz. 20.00 na naszym kanale YouTube pojawi się wersja wideo.

mo

Czytaj także

"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci". Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:00
"Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci" to wywiad rzeka z Antonim Witem, światowej sławy polskim dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit: nie ma dla mnie rzeczy ważniejszej niż dyrygowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 15:00
- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
rozwiń zwiń