Joanna i Jan Słowińscy - weterani polskiego folku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 15:02
W najbliższej audycji Cafe "Muza" spotkamy się z Joanną i Janem Słowińskimi - legendami polskiego folku. Ona - znakomita śpiewaczka i skrzypaczka. On - skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Razem stworzyli wyjątkowy festiwal EtnoKraków/Rostaje, który od prawie 30 lat gromadzi entuzjastów muzyki etnicznej, tradycyjnej i world music.
Joanna i Jan Słowińscy
Joanna i Jan SłowińscyFoto: mat. pras.

Joanna Słowińska to laureatka m.in. tak prestiżowych nagród jak: Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, odznaczenie Honoris Gratia – przyznawane za szczególne zasługi dla kultury Krakowa i promocji kultury Krakowa na świecie. Fani folku z pewnością kojarzą jej głos z zespołu Muzykanci czy licznych projektów solowych. Obecnie Joanna Słowińska koncertuje m.in. z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów oraz kwintetem Stanisława Słowińskiego. Poza folkiem artystka wykonuje choćby repertuar Zygmunta Koniecznego, współpracuje z licznymi orkiestrami i dyrygentami. Artystka była także wielokrotną laureatką konkursu Nowa Tradycja.

Jan Słowiński - autor liryków, pieśni do form kantatowych, widowisk i spektakli. Skrzypek, multiinstrumentalista, współtwórca i dyrektor międzynarodowego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (od roku 1999). Współzałożyciel m.in. zespołu Muzykanci – jednej z najciekawszych grup etno w Polsce.

Poznali się jeszcze przed maturą, w poznańskiej trupie teatralnej Arka. - Właściwie od pierwszego spotkania jesteśmy ze sobą, aż do teraz - wspominali w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia. 

***

Na spotkanie w audycji Cafe "Muza" w niedzielę (18.05) od godz. 10.00 zaprasza Kuba Borysiak.

Czytaj także

Piękno w czystej postaci. Wystawa Czarli Bajki na inaugurację 26. Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 13:00
„Większość moich prac nie powstałaby w ogóle bez muzyki, bo muzyka jest inspiracją pierwszą. Nawet bardziej niż obraz to właśnie dźwięk” – podkreśla Małgorzata Czarli Bajka. W tym roku „Nowa Tradycja” będzie nęcić nie tylko dźwiękami. Festiwal zainauguruje uczta dla oczu - wernisaż wystawy prac artystki składającej niski ukłon kulturze tradycyjnej.
rozwiń zwiń