REKLAMA

Jean Françaix i jego muzyka pełna dowcipu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:14
Jean Françaix to francuski kompozytor, tworzący od lat 30. XX wieku. Sam o sobie mówił, że jego twórczość ma wywołać uśmiech na twarzy słuchającej osoby. Pisał muzykę lekką, żartobliwą, pastiszową. Postać tego kompozytora Krzysztof Herdzin przypomniał w kolejnym wydaniu audycji "Kalambury z partytury".
W audycji wysłuchamy m.in. nagrań Franaixa z albumu Saint-Sansa w Franaix: Piano Concertos
W audycji wysłuchamy m.in. nagrań Françaix'a z albumu "Saint-Saëns'a w /Françaix: Piano Concertos"Foto: Mat. pras.

Kompozytor terapeutyczny

Krzysztof Herdzin powiedział, że w swoich audycjach lubi prezentować kompozytorów, którzy za swego życia nie mogli liczyć na zbyt wiele sympatii. - Czasami nawet po ich śmierci brakowało uznania ze strony specjalistów. Z drugiej strony muzycy uwielbiają grać te utwory, a odbiorcy chętnie ich słuchają. Muzyka Jeana Françaix jest pełna dowcipu, ale jego twórczość irytowała Witolda Lutosławskiego - mówił prowadzący audycję.

Dodał, że jego zdaniem w tych utworach kryje się wielka dawka dobrej energii. - Na mnie ta muzyka działa wręcz terapeutycznie - powiedział Krzysztof Herdzin.

Pianista sporadyczny

Jean Françaix pochodził z rodziny muzycznej. Jego ojciec Alfred był kompozytorem, pianistą i dyrektorem konserwatorium w Le Mans, matka natomiast uczyła śpiewu. Po ukończeniu studiów w rodzinnym mieście Jean Françaix wyjechał do Paryża, gdzie w 1924 roku rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim. Jego nauczycielami byli Nadia Boulanger (kompozycja) i Isidor Philipp (fortepian).

Studia ukończył w 1930 roku, był uczestnikiem festiwali Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Wiedniu (1932), Baden-Baden i Brukseli (1936), we Florencji (1937), w Palermo (1949) i we Frankfurcie (1951). W 1950 roku otrzymał Prix du Portique za całokształt twórczości. Sporadycznie występował jako pianista, wykonując własne utwory.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)


Posłuchaj
119:29 2022_06_05 17_00_28_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Jean Françaix i jego muzyka pełna dowcipu (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 5.06.2022

Godzina emisji: 17.00

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Herdzin Dwójka

Czytaj także

Stefan Kisielewski - artysta wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 18:58
Fantastyczny kompozytor, pianista, publicysta, pisarz, krytyk muzyczny, eseista, nauczyciel - Stefan Kisielewski był bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Kalambury z partytury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metropole Orkest. Miks big-bandu z orkiestrą symfoniczną

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 18:00
W Holandii działa pewien niezwykły zespół - połączenie jazzowego big-bandu z orkiestrą symfoniczną. Repertuar tej grupy również jest dość zaskakujący, a obejmuje utwory od popu, przez jazz aż do muzyki poważnej. Metropole Orkest, bo o nim mowa, ma niezwykle długą tradycję, a działa już od 1945 roku.
rozwiń zwiń