Bartosz Kaliski: Kisielewski nie był obojętny wobec świata

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 18:30
- Kisielewski reagował natychmiast, gdy go coś zirytowało, a za jego reakcją zawsze szło jakieś uzasadnienie - mówił dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.
Stefan Kisielewski
Stefan KisielewskiFoto: FORUM/Marek Suchecki

Posłuchaj

28:46 _PR2_AAC 2021_03_10-17-30-07.mp3 Małgorzata Sopyło i dr Bartosz Kaliski o Stefanie Kisielewskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

7 marca obchodziliśmy 110. rocznicę urodzin Stefana Kisielewskiego – kompozytora, felietonisty, pisarza, polityka. Rocznica ta stała się przyczynkiem do rozmów o niedawno wydanym tomie jego pism zebranych zatytułowanym "Reakcjonista. Autobiografia intelektualna”.

Autobiografia intelektualna

Książka powstała z wykorzystaniem metody Ośrodka "Karta" - mówiła autorka wyboru i opracowania tekstów Małgorzata Sopyło. Jest to zestawienie tekstów najróżniejszych źródeł. - W ten sposób pozyskujemy nową jakość, nowy obraz autora - opowiadała.

110. rocznica urodzin Stefan Kisielewskiego
stefan kisielewski 1200 PAP.jpg

Zebrane publikacje pochodzą z najrozmaitszych źródeł. Są to krajowe i zagraniczne publikacje prasowe, fragmenty dzienników, wywiady. Wyjątkowym walorem publikacji jest obecność w niej niewydawanych wcześniej tekstów - przede wszystkim listów znalezionych w zbiorach Biblioteki Narodowej, Muzeum Literatury, a także Instytutu Hoovera (korespondencja z Leopoldem Tyrmandem).

Stefan Kisielewski i Jerzy Giedroyc w listach
Jerzy Giedroyc pap 1200.jpg

Wybór uzupełniają także wystąpienia i odczyty, które odnalezione zostały w archiwum IPN. Małgorzata Sopyło poświęciła niemal dwa lata na przygotowanie wyboru, gdyż wiązało się to z przeczytaniem całej spuścizny wybitnego krytyka.

- W samym "Tygodniku Powszechnym" opublikowanych jest około 1800 jego felietonów, a jeśli dołożymy do tego publikacje z innych tytułów prasowych, a także felietony zdjęte przez cenzurę, uzyskujemy liczbę znacznie powyżej 2000 tekstów - mówiła redaktorka tomu.

Człowiek instytucja

Goście audycji opowiadali o wyjątkowej roli Kisiela jako publicysty, o jego roli politycznej, a także o tym, jakim był artystą i krytykiem.

- Muzyka była jego sposobem na przetrwanie w czasach kiedy nie mógł publikować - opowiadała Małgorzata Sopyło o życiu Kisielewskiego w czasach zamknięcia "Tygodnika Powszechnego" po 1953 roku.

- Jako kompozytor był neoklasykiem - opowiadała redaktorka. Jednak gdy idzie o jego gust jako słuchacza, było inaczej. - Walkę o prawa jazzu traktował jako zastępcze starcie z komunizmem - dodała.

- Wypowiadał się na bardzo wiele tematów - mówił Bartosz Kaliski. - Na tematy muzyczne, estetyczne, zajmował się teorią muzyki, odbioru sztuki, powieści, bronił autonomii kultury, a przede wszystkim sztuki - co podkreślił.

Kisielewskiego postrzegać będziemy zawsze jako człowieka niezależnego i czynnego. Małgorzata Sobyło akcentowała jego autonomię oraz pragmatyzm. - Kisielewski zawsze był przeciwko fanatyzmowi. Dziś w zasadzie trudno byłoby wskazać taką postać, która pełni podobna rolę - stwierdziła.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Małgorzata Sopyło (autorka wyboru i opracowania tekstów) oraz dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii im. T. Manteuffla PAN)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 17.30

ag

Czytaj także

Stefan Kisielewski. Mistrz ciętej riposty. Archiwalne nagrania [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:45
- Po śmierci będzie kanonizowany jako prorok. Wszystko, co zaczął przepowiadać od roku 1945, sprawdza się po kolei - mawiał Jerzy Waldorff o Stefanie Kisielewskim. Dziś mija 32. rocznica śmierci "Kisiela".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Kisielewski. "To był człowiek, który chodził własnymi drogami"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 05:46
7 marca 1911 roku w Warszawie urodził się Stefan Kisielewski, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i felietonista. – To był człowiek, który chodził własnymi drogami. Starał się zachować samodzielny, indywidualny punkt widzenia – mówił o nim dziennikarz Piotr Wierzbicki w audycji Anny Lisieckiej w 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kisiel przy fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 19:00
Kisiel ironiczny, zabawny, prześmiewczy i zupełnie poważny. Kisiel fortepianowy. Wytwórnia CD Accord opublikowała płytę z kompozycjami na fortepian solo Stefana Kisielewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To taki zapis dziennika, jaki zostawił prymas"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 19:40
- Poprawiamy tylko to, co musimy, i uczytelniamy. Nie zmieniamy nic, nie cenzurujemy - podkreślała dr Ewa Czaczkowska, członkini zespołu redakcyjnego wielotomowych dzienników księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń