Fred Hersch - odkrywamy ikonę jazzu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 19:00
Bohaterem audycji "Kalambury z partytury" był Fred Hersch - jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jazzowych, stosunkowo mało znany i doceniany w Polsce.
Fred Hersch
Fred HerschFoto: Mark Niskanen/mat. prasowe

W związku z chorobą kariera tego muzyka nieraz stawała pod znakiem zapytania, jak wtedy gdy w 2008 roku po dwóch miesiącach w śpiączce musiał przejść długą i złożoną rehabilitację, która ostatecznie pozwoliła mu na wznowienie pianistycznej aktywności.

Jego byli studenci, jak Brad Mehldau czy Ethan Iverson, dziś stanowią czołówkę światowego jazzu, a słynne stało się już zdanie pianisty Jasona Morana, który powiedział, że "Fred Hersch przy fortepianie jest jak LeBron James na boisku do koszykówki. Jest doskonały".

Do tej pory Fred Hersch był piętnaście razy nominowany do nagrody Grammy, w Stanach Zjednoczonych ma status jednego z najbardziej wpływowych pianistów w jazzie głównego nurtu, a jednocześnie wydaje się niewystarczająco odkryty przez polską publiczność.

Fred Hersch już w latach 70. grał w zespołach takich gwiazd jak Art Farmer, Joe Henderson czy Stan Getz, a od połowy lat 80. rozwija karierę w charakterze lidera. - To był bardzo naturalny postęp, w 1978 albo 1979 roku jako 22-letni pianista grałem w duecie ze świetnym kontrabasistą Samem Jonesem w słynnym klubie Bradley's, tam grał właściwie każdy wielki pianista: Tommy Flanagan, Hank Jones, Kenny Barron. Sam Jones nie jest tak bardzo znany jak Paul Chambers czy Oscar Pettiford, przez lata grywał z Billem Evansem czy Cannonballem Adderleyem. 

Posłuchaj
119:54 2022_06_19 17_00_03_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Fred Hersch - odkrywamy ikonę jazzu (Kalambury z partytury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fred Hersch: jestem wdzięczny za wszystko, co mi się zdarzyło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 19:00
- Mówi się, że długi należy spłacać. Ja robię to odkąd skończyłem 20 lat, podejmując się każdej pracy: granie z piosenkarzami, na weselach. Czuję prawdziwą wdzięczność za wszystkie możliwości jakie mam, moje muzyczne życie, nawet w czasie pandemii, jest całkiem bogate - mówił na antenie Dwójki Fred Hersch, legendarny pianista jazzowy w rozmowie z Rochem Sicińskim. 
rozwiń zwiń