[YouTube/Dwójka]
Agata Igras to wszechstronna flecistka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która koncertowała w blisko czterdziestu krajach, na czterech kontynentach, odnosząc sukcesy jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy.
Przez lata pierwsza flecistka orkiestry Sinfonia Varsovia, aktualnie współpracuje z orkiestrami Sinfonietta Cracovia oraz NFM Leopoldinum. Do 2022 współtworzyła unikalny sekstet fortepianowy - Gruppo di Tempera.
Pracowała pod okiem tak znamienitych flecistów jak Julius Baker, William Bennett, Robert Aitken, Jean-Claude Gerard, Emmanuel Pahud, Carlos Bruneel, Patricia Morris, Robert Dick i Patrick Gallois, z którym wspólnie wykonała Koncert na dwa flety K. Doppler'a.
Grała pod batutą tak znakomitych dyrygentów jak Lord Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Emmanuel Krivine, Gerd Albrecht, Rafael Payare, Sascha Goetzel, Mstislav Rostropovich z solistami jak Piotr Anderszewski, Martha Argherich, Ian Hobson, Sharon Kahm, Shlomo Mintz, Maxim Vengerov, Boris Pergamenschikow, Yuri Bashmet, Wolfgang Schulz, Jean Pierre Rampal, Albrecht Mayer, Paul Meyer, Maurice Andre, Alfred Brendel, Byron Janis, José Cura, Placido Domingo, Alexander Lonquich.
Nagrała 5 solowych albumów, które przyniosły jej niezwykle pozytywne recenzje poza Polską oraz nominacje do nagrody Fryderyk, jak również wyróżnienie Clef de Resmusica za płytę Martinu Chamber Music. Album z polską muzyką współczesną "Real Life Song" polskiej sopranistki Joanny Freszel, gdzie nagrała wszystkie partie fletowe, został nagrodzony Orphée d'Or 2016. Najnowsza płyta, która ukazała się w październiku to nagranie z autorskimi transkrypcjami Karola Szymanowskiego, gdzie na fortepianie towarzyszy jej Mariusz Rutkowski.
Zobacz zapowiedź:
[Facebook Dwójki]
Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych-Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), w klasie prof. R. de Reede i T. Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.
Doktor habilitowany sztuk muzycznych, adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jest regularnie zapraszana do prowadzenia lekcji mistrzowskich dla flecistów oraz kompozytorów m.in. w Gruzji, Turcji, Rumunii, Armenii, na Łotwie i oczywiście w Polsce, gdzie w ramach platformy FL@owisko organizuje i prowadzi cykliczne wykłady online (nagrodzone we wrześniu 2022 Srebrnym Dyplomem na II Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły" w kategorii Wydarzenie Muzyczne) oraz współtworzy z Garethem McLearnon'em Fryderyk Concert Hall Flute Course.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>
Rafał Mokrzycki jest polskim pianistą. Jest zwycięzcą Valletta International Piano Competition na Malcie (2017), na którym otrzymał również nagrodę pozaregulaminową w postaci koncertu z Narodową Orkiestrą Radia i Telewizji w Tiranie w Albanii w 2018 roku. Pianista był również wielokrotnie nagradzany na innych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a w latach 2005-2010 był objęty programem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, następnie również stypendystą Fundacji im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista. Wyjątkowe miejsce w jego pracy artystycznej zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, czemu dał wyraz w swojej debiutanckiej płycie "Magical Chopin". Obejmuje ona wyłącznie utwory tego kompozytora i została wydana nakładem wydawnictwa DUX w 2019 roku. W 2021 roku ukazała się druga płyta Rafała Mokrzyckiego, "Night Songs", na której pianista nagrał nokturny fortepianowe kompozytorów z całego świata od Johna Fielda po Francisa Poulenca.
Rafał Mokrzycki występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Lwowskiej oraz Arnold Schönberg Center w Wiedniu. Jest zapraszany do udziału w licznych festiwalach, m.in. Festiwalu im. I.J. Paderewskiego w Warszawie, Valletta Piano Festival na Malcie, Gulangyu Music Week w Xiamen w Chinach, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu i wielu innych. Występował w Chinach, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, Turcji, Albanii, na Łotwie, Ukrainie, Malcie i na Słowacji. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.
Pianista jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
***
Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (17.12) w godz. 19.00-19.30.