Igor Strawiński trochę mniej znany

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 19:00
Bohaterem audycji Krzysztofa Herdzina był jego zdaniem największy i najważniejszy kompozytor XX wieku - Igor Strawiński. Autor programu zaprezentował mniej znane dzieła rosyjskiego symfonika.
Rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent Igor Strawiński w Filharmonii Narodowej. Warszawa 1965
Rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent Igor Strawiński w Filharmonii Narodowej. Warszawa 1965Foto: PAP/Archiwum

Krzysztof Herdzin zapowiadał, że tym razem nie posłuchamy najsławniejszych utworów kompozytora. - Te wszyscy znamy i lubimy, a mam na myśli jego muzykę baletową: "Ognisty ptak", "Pulcinella", "Pietruszka", "Święto wiosny". Skupię się na utworach mniej znanych, tych z drugiej połowy XX wieku, rzadko wykonywanych na estradach koncertowych. Uważam, że są to dzieła warte bliższego poznania - tak autor programu zapraszał do jego wysłuchania.

Igor Strawiński urodził się w rodzinie muzyków. Jego ojciec Fiodor był śpiewakiem operowym i gwiazdą petersburskiego Teatru Maryjskiego. Matka była akompaniatorką męża. Ponieważ jednak ojciec nie przewidywał dla syna kariery muzycznej, chcąc, żeby zdobył zawód, który da mu odpowiednią pozycję, Igor Strawiński ukończył studia prawnicze. Jednocześnie jednak uczęszczał na prywatne lekcje do Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, który odkrył w nim wielki talent.

Pierwsze utwory fortepianowe zaczął komponować w 1898 roku. Były to "Tarantella na fortepian" i "Scherzo na fortepian" (1902). Muzyka romantyka Rimskiego-Korsakowa miała zasadniczy wpływ na pierwszy etap twórczości Strawińskiego zwanego rosyjskim. Początek tego okresu datuje się na 1910 rok, kiedy to kompozytor wyjechał z kraju.


Posłuchaj
118:43 2022_01_16 17_01_19_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Igor Strawiński trochę mniej znany (Kalambury z partytury/Dwójka) 

W 1939 roku, nie tyle z powodu wybuchu II wojny światowej, co raczej w związku ze śmiercią pierwszej żony, Strawiński wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł, choć w dalszym ciągu dużo podróżował i koncertował.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 17.00


Czytaj także

Igor Strawiński - od romantyzmu do XX wiecznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 05:35
17 czerwca 1882 roku w Oranienbaumie pod Petersburgiem urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Igor Strawiński. Był Rosjaninem o polskich korzeniach, jednym z głównych przedstawicieli modernizmu muzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balet Strawińskiego jako przesłuchiwany

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 19:05
Tym razem jury Płytowego Trybunału Dwójki w składzie: Dorota Kozińska, Łukasz Borowicz i Wojciech Michniewski, wysłuchali nagrań "Pietruszki" Igora Strawińskiego, by wyłonić spośród nich to najlepsze.
rozwiń zwiń