Wspomnienie piwnicznych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:08
W audycji kolejny raz (i z pewnością nie ostatni) odwiedziliśmy krakowską Piwnicę pod Baranami. Piwniczne piosenki najlepiej brzmiały w tej podziemnej przestrzeni, gdzie ciasno z powodu nadmiaru widzów. W dodatku nikt do końca nie był pewien, co danego wieczoru się wydarzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jolanta Wojcicka

Jednym z miejsc nieodzownie związanych z Piwnicą są Groble. Opowiadał o nich w piosence "O Groblach na Groblach" Aleksandra Maurer, Beata Rybotycka i Rafał Jędrzejczyk. Fragmenty "Nowych Aten" ks. Benedykta Chmielowskiego usłyszeliśmy w interpretacji Czesława Wojtały, a Ewa Wnuk zaśpiewała "Kobrę", z tekstem Witkacego.

Po tak poważnym podejściu do tematu kobiecości, należy od owej powagi nieco odpocząć. Pomogła nam w tym Małgorzata Górnisiewicz i piosenka "Zielono mam w głowie". Następnie usłyszeliśmy niezapomniane głosy wielkich pieśniarek Piwnicy pod Baranami: Haliny Wyrodek (wykonała jeden z sonetów Wiliama Shakespeare'a) i Anny Szałapak (zaśpiewa "Zaklinanie, czarowanie").

Jednym z artystów, który swą drogę zaczynał w zespole Piotra Skrzyneckiego jest Grzegorz Turnau, znany m. in. z interpretacji wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Znów wędrujemy".

Na zakończenie audycji o "Naszej wyspie" opowiadał zespół Piwnicy pod Baranami.

***

Tytuł audycji: Niemodne przyjemności

Prowadził: Roman Dziewoński

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Michał Szulim. Muzyczne fascynacje od Turnaua do Nirvany

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 15:00
Tym razem swoimi ukochanymi piosenkami podzielił się ze słuchaczami Jedynki Michał Szulim, lider zespołu Plateau. Jak podkreśla muzyk, jednym z najważniejszych dla niego twórców jest Grzegorz Turnau.
rozwiń zwiń