Justyna Bargielska: opowiadania są idealne na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:07
- Wiem, że wszyscy już zdążyli się zachwycić "Instrukcją dla pań sprzątających" Lucii Berlin. To fantastyczna postać i świetna książka dla ten czas - mówiła w Dwójce Justyna Bargielska.
Audio
  • Literackie rekomendacje Justyny Bargielskiej (Literackie witaminy/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Carlos Marrodan1200.jpg
Carlos Marrodán Casas: odkrywam książki dziecięce

- Ujęła mnie biografia Lucii Berlin. Czterech synów, trzech mężów. Zajmowała się wszystkim: pracowała jako sprzątaczka, jako analityczka w laboratorium medycznym. Miała biografię częściowo artystowską, częściowo typową dla matki czterech synów – przypominała Justyna Bargielska, dodając, że Lucia Berlin jako pisarka za życia była praktycznie nieznana.

"Instrukcja dla pań sprzątających" to zbiór opowiadań "częściowo autobiograficznych". - Opowiadania to idealny gatunek literacki na czasy pandemii, kiedy jesteśmy zmuszeni do skupienia się na wielu aktywnościach naraz – mówiła ceniona poetka i pisarka.

W rozmowie również o książce Michela Houellebecqa o H.P. Lovecrafcie ("te eseje zaspokoiły w pewien sposób moją potrzebę poetyckości") czy też o obszernej pracy "Życie, piękna katastrofa" Jona Kabata-Zinna.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Justyna Bargielska (poetka i pisarka)

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Ałbena Grabowska: wróciłam do mojej ukochanej książki Márqueza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:36
- Po raz pierwszy od wielu lat powróciłam do czytanej już wcześniej lektury, od której zresztą zaczynałam z reguły swoje wakacje. Do "Stu lat samotności" - przyznała w Dwójce Ałbena Grabowska, polecając najsłynniejsze dzieło Gabriela Garcíi Márqueza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Drzewucki: wróciłem do "Dziennika" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 17:46
- Tę książkę czytałem codziennie przez godzinę. Starałem się nie czytać więcej, co było o tyle trudne, że jego lektura jest bardzo wciągająca. To książka, która człowieka na nowo buduje, rekonstruuje i dekonstruuje - mówił w Dwójce poeta, krytyk literacki i wydawca o swoich książkowych wyborach w czasie epidemii.
rozwiń zwiń