Tadeusz Dąbrowski: Sorrentino jako literat jest tu bezczelny

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 19:15
- Moja lektura z ostatniego tygodnia to książka Paolo Sorrentino pt. "Nieistotne wizerunki". Okazuje się, że ten znany reżyser bywa również pisarzem. We współpracy z pewnym fotografikiem stworzył bardzo ciekawy projekt artystyczny, który polega na tym, że Sorrentino dopisuje charakterystyki postaci do zdjęć. Robi to na podstawie samego ich wizerunku, nic o nich nie wie - mówił poeta.
Tadeusz Dąbrowski
Tadeusz DąbrowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj

09:54 Dwójka Literacie witaminy 15.07.2020.mp3 Poeta Tadeusz Dąbrowski o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

Jakub Ćwiek.jpg
Jakub Ćwiek: komiks jest kompletną i bardzo dojrzałą formą

Jak przekonywał Tadeusz Dąbrowski, Sorrentino potwierdza swą książką słowa Arystotelesa, że prawda dzieła literackiego jest prawdopodobieństwem. - Jeżeli autorowi uda się mnie przekonać do rzeczy, które nigdy nie zaistniały, to jest to istotniejsze niż zaczepienie rzeczywistości. Mamy tu wyssane z palca życiorysy sfotografowanych osób i zżywamy się z nimi, wierzymy autorowi. Kolejna nauka, która płynie z tej książki jest taka, że my również funkcjonujemy w umysłach innych osób dokładnie tak samo, jak ci, którzy zostali tu sportretowani. Są tylko jakieś nasze wizerunki, domniemania na nasz temat i zlepki wrażeń wynikające z mniej lub bardziej sporadycznych kontaktów ludzi z nami - argumentował.

Gość audycji tłumaczył również, że gdyby ograniczał się wyłącznie do czytania poezji, oszalałby od nadmiaru wrażeń. - Wiersze czytam niejako zawodowo. W Radiu Gdańsk współprowadzę od trzech lat audycję zatytułowaną "Po pierwsze wiersze", w której odpowiadam m.in. za moduł "W metaforze". To jest moja kilkuminutowa wypowiedź na temat pojedynczej metafory z wiersza polskiego autora - opisywał.

Inną książką, o której mówił w audycji Tadeusz Dąbrowski był "Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Zajączkowskiej.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tadeusz Dąbrowski (poeta, eseista, krytyk literacki)

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: literatura ma wielkie możliwości w nazywaniu świata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:48
- "Huśtawka oddechu" Herty Müller to przejmująca książka przez to, że pokazuje, jakie są wielkie możliwości literatury w nazywaniu świata. Jaką literatura ma niesamowitą siłę, jeśli chodzi o opanowanie ludzkiego doświadczenia - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Bonowicz, poeta i pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostanie słowo. Biografia Kazimierza Wierzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:00
- Z jednej strony chciałem pokazać Wierzyńskiego jako żywego człowieka zanurzonego w pewnym kontekście politycznym tamtego czasu. Jako piłsudczyka i niezłomnego emigranta. A z drugiej strony było dla mnie ważne spojrzenie na niego jako na artystę - mówił w Dwójce Wojciech Wencel, autor książki "Sens ponad klęską". Tytuł to cytat z wiersza Wierzyńskiego z tomu "Czarny polonez". 
rozwiń zwiń