Historia

"Uczył, że myślenie daje wolność"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:43
- Józef Tischner pozostał symbolem myślenia, które jest nieuwikłane w żadne interesy, czy wewnątrzkościelne, czy jeśli chodzi o akademicką karierę. Uczył, że im więcej myślenia, tym więcej wolności – opowiadał Wojciech Bonowicz, autor biografii o słynnym kapłanie i filozofie.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Hung Chung Chih

 

Posłuchaj
21:57 Tischner.mp3 Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem wokół jego książki "Tischner. Biografia" (Dwójka)

Jak podkreślał gość Dwójki, przywołując Cezarego Wodzińskiego, Tischner "uprawiał zachętę do filozofii". - Przy nim chciało się sięgać po książki filozoficzne, samemu inicjować dyskusje - mówił biograf.

Co istotne, jak wskazywał Wojciech Bonowicz, Tischner spójnie łączył filozofię, którą uprawiał, z życiem. - To, co się działo na co dzień, miało podbudowę filozoficzną. I odwrotnie: to, czym się zajmował: filozofią spotkania, filozofią dramatu, miało zakorzenienie w codziennym życiu - tłumaczył Wojciech Bonowicz. - Miał bardzo głęboką wiedzę o człowieku również dlatego, że był kapłanem. Z jednej strony zatem mistrzowie filozoficzni, Heidegger, Levinas, a z drugiej: konfesjonał, godziny spędzone z ludźmi na rozmowach.

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, autor książki "Tischner. Biografia")


Zobacz więcej na temat: Józef Tischner Wojciech Bonowicz
Czytaj także

"Święty, zwykły człowiek". Portret księdza Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 12:00
- Zawsze miałem świadomość, że byłem na dobrej drodze - podkreślał w jednym z nagrań archiwalnych Polskiego Radia ks. Jan Twardowski. Z okazji 105. rocznicy urodzin poety, który mówił o sobie "jestem księdzem piszącym wiersze", Dwójka przygotowała szczególne o nim wspomnienia.
rozwiń zwiń