Listy Alberta Camusa. "Miłość i literatura"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:00
Prof. Brigitte Gautier, tłumaczka i znawczyni literatury polskiej, mówiła w Dwójce o jednej z książek, która towarzyszyła jej w czasach społecznej izolacji: o wydanej we Francji korespondencji Alberta Camusa i aktorki Maríi Casares.
Albert Camus
Albert CamusFoto: shutterstock.com/Naci Yavuz

Posłuchaj
09:02 [ PR2]PR2 (mp3) 17 lipiec 2020 16_45_08.mp3 Brigitte Gautier opowiada o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Gautier 1200.jpg
Prof. Brigitte Gautier: bałam się PRL-owskich ekspedientek

- María Casares i Albert Camus spotkali się tuż po wojnie. Te listy to historia miłości, która przeradza się w przyjaźń. Jednocześnie on jej sporo opowiadał o swoich projektach pisarskich, można śledzić rozwój jego myśli - podkreślała Brigitte Gautier.

Tę korespondencję, mówiła Brigitte Gautier, czyta się z wielką przyjemnością, również jeśli chodzi o warstwę stylistyczną zgromadzonych tu listów. - To piękny język. We Francji uważa się, że Camus jest drugim po Pascalu najlepszym francuskim pisarzem. María Casares też pięknie włada językiem. Jest zauroczona Camusem, ale ma silną osobowość, wyraża swój charakter, swoje potrzeby.

Tłumaczka polecała również wspomnienia Condoleezzy Rice, która była sekretarzem stanu w administracji prezydenta George'a W. Busha. - Autorka ujawnia w tej książce pewną strategię, amerykański sposób myślenia o świecie. Lubię poznawać takie odmienne perspektywy - zachęcała do lektury Brigitte Gautier.

Posłuchaj także:

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Brigitte Gautier (tłumaczka, literaturoznawczyni)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: literatura ma wielkie możliwości w nazywaniu świata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:48
- "Huśtawka oddechu" Herty Müller to przejmująca książka przez to, że pokazuje, jakie są wielkie możliwości literatury w nazywaniu świata. Jaką literatura ma niesamowitą siłę, jeśli chodzi o opanowanie ludzkiego doświadczenia - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Bonowicz, poeta i pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Skrendo: czytam, żeby oderwać się

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:47
- Tak pewnie w ogóle dzieje się z naszymi lekturami, jeśli jesteśmy zaprzyjaźnieni z jakimś pisarzem, to on do nas wraca w najmniej spodziewanych momentach, z jakimś cytatem, anegdotką - mówił w "Literackich witaminach" prof. Andrzej Skrendo, historyk, teoretyk i krytyk literatury, znawca twórczości Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń