Andrzej Skrendo: czytam, żeby oderwać się

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:47
- Tak pewnie w ogóle dzieje się z naszymi lekturami, jeśli jesteśmy zaprzyjaźnieni z jakimś pisarzem, to on do nas wraca w najmniej spodziewanych momentach, z jakimś cytatem, anegdotką - mówił w "Literackich witaminach" prof. Andrzej Skrendo, historyk, teoretyk i krytyk literatury, znawca twórczości Tadeusza Różewicza.
Andrzej Skrendo
Andrzej SkrendoFoto: archiwum prywatne/grafika Polskie Radio

Posłuchaj
10:04 [ PR2]PR2 (mp3) 14 lipiec 2020 16_47_08.mp3 Prof. Andrzej Skrendo opowiada o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

W rozmowie z Dorotą Gacek prof. Skrendo zaznaczył, że w ostatnich miesiącach szukał książek odrywających od bieżących wydarzeń. Jedną z lektur pozwalających odciąć się od tu i teraz był zbiór tekstów "W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza. To publicystyka rozproszona z lat 1945-1951 oraz teksty z okresu II wojny światowej. - To był okres najbardziej kłopotliwy dla biografów Miłosza. Czytałem, trochę dla przyjemności, trochę dla celów poznawczych, profesorskich - opowiadał literaturoznawca.

Czytaj także:

Agnieszka Dauksza: dokonałam odkryć na własnych półkach

Monika Milewska: zakochałam się w archiwaliach

Kolejną książką, po którą sięgnął gość "Literackich witamin" był najnowszy tom poezji Tadeusza Dąbrowskiego zatytułowany "Scrable". - Trochę się kolegowaliśmy z Tadeuszem przez lata, a zbliżyliśmy się do siebie przez miłość do Różewicza. Inaczej czyta się autorów, których się zna. Może to jest klucz lektur, przy których się zostaje? - zastanawiał się prof. Skrendo.

Znawca twórczości Różewicza nie rozstaje się także z obiektem swoich literackich zainteresowań. I choć celowo nie podejmował w ostatnim czasie refleksji nad jego twórczością, to Różewicz niespodziewanie powracał do niego na kartach tekstów Miłosza. Jak przyznał - zawsze w odpowiednim momencie.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Skrendo (historyk i teoretyk literatury, profesor i dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Intrygujący związek Miłosza z Francją

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 20:30
Dwudniowa sesja naukowa "Czesław Miłosz i Francja", z udziałem wielu polskich i zagranicznych znawców twórczości noblisty, rozpoczęła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska: dla poety najważniejszy jest kosz na śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:30
2 lipca minęła 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, znakomitej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w audycji przypominamy wypowiedzi poetki i wiersze w jej własnym wykonaniu.
rozwiń zwiń