Jerzy Rzymowski: fantastyka diagnozuje wszystko, co dzieje się wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 09:50
- Fantastyka jest częścią literatury pięknej, niestety, jest traktowana z lekceważeniem, natomiast bardzo niesłusznie. Fantastyka wydaje mi się najlepszą odpowiedzią, niejednokrotne przewidywała też trendy i rozwój wydarzeń - mówił w Dwójce pisarz, dziennikarz i tłumacz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/vipman

Posłuchaj
08:58 _PR2_AAC 2020_08_03-16-45-56.mp3 Jerzy Rzymowski literaturze fantasy (Literackie witaminy/Dwójka)

Zdaniem Jerzego Rzymowskiego fantastyka traktowana jest z przymrużeniem oka, jako literatura rozrywkowa. Jednak niesłusznie, ponieważ odpowiada na pytania, które zadaje nam współczesny świat. - Niejednokrotnie mówi się o tym, że fantastyka ma moc sprawczą ze względu na różnorodną twórczość. Jest też inspiracją dla naukowców, którzy pobudzeni fantastycznymi wizjami, szukają sposobów na realizację w rzeczywistości wynalazków Juliusza Verne i innych twórców. W tej chwili na naszych oczach urzeczywistniają się te wizje, chociaż w dużej mierze są dystopijne - mówił gość audycji.

Jedną z książek fantasy, poleconych przez pisarza, jest kryminał fantastyczny "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" autorstwa Stuarta Turtona. - Ta książka ostatnio sprawiła mi ogromną przyjemność. Stworzenie dobrego kryminału fantastycznego, gdzie elementy świata przedstawionego fantastycznego są splecione w ten sposób, że wszystko współgra ze sobą i z zagadką kryminalną, to wyższa szkoła jazdy i coś takiego zdołał zrobić Turton.

Czytaj też:

Jerzy Rzymowski polecał również m.in. cykl fantasy "Teatr węży" autorstwa Agnieszki Hałas, a także opowiadał o ostatnio przeczytanej książce Suzanne Collins. - Nie mówiło się o tym głośno, ale ukazał się prequel do "Igrzysk śmierci" - "Ballada ptaków i węży", która opisuje losy Corneliusa Snowa, czyli postaci znanej z igrzysk śmierci jako prezydenta, trzymającego żelazną ręką władzę. Tutaj jest przedstawiona jego droga i ewolucja jako młodego człowieka. Jak to się stało, że z człowieka z głową pełną ideałów, kierującego się zasadami moralnymi, stał się tym okrutnym tyranem. Bardzo ciekawa lektura, pokazująca stopniową przemianę głównego bohatera - opowiadał pisarz.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jerzy Rzymowski (pisarz, tłumacz, dziennikarz)

Data emisji: 3.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Milewski: podróże są inspiracją i podstawą do twórczości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 18:00
- Myślę o literaturze, która szerzej traktuje podróż niż taka typowa literatura podróżnicza - mówił w "Literackich witaminach" Piotr Milewski, pisarz i podróżnik. - To jest twórczość, która na podstawie podróży próbuje zmagać się z tematami egzystencjalnymi i filozoficznymi.
rozwiń zwiń