Anna Osmólska-Mętrak: lubię wracać do lektur już przeczytanych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 15:24
- Szczerze mówiąc, nie gonię za nowościami i cieszę się że ponownie są wydawane książki tych największych pisarzy. Przypominanie literatury starszej, a bardzo wartościowej jest niezwykle pożyteczne - mówiła w Dwójce italianistka i tłumaczka Anna Osmólska-Mętrak.
Audio
  • Książkowe polecenia Anny Osmólskiej-Mętrak (Literackie witaminy/Dwójka)
Anna Osmólska-Mętrak
Anna Osmólska-MętrakFoto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj
08:33 Literackie witaminy 22.12.2020.mp3 Książkowe polecenia Anny Osmólskiej-Mętrak (Literackie witaminy/Dwójka)

Anna Osmólska-Mętrak jest tłumaczką i znawczynią literatury włoskiej. Wyznała jednak, że w wyborze lektur na czas wolny skłania się ku książkom z innych stron świata.

- Z literaturą włoską mam kontakt na co dzień, więc jeśli sięgam po coś przed snem, to raczej nie po włoskich autorów. Staram się czytać też trochę książek z innych języków – również z literatury polskiej, bo w moim zawodzie obcowanie z bardzo dobrą polszczyzną jest niezwykle istotne - mówiła.

Tłumaczka podkreśliła w rozmowie, że książki, które czyta, bardzo często łączą się z jej drugą pasją, czyli kinem. Lubi bowiem sięgać po literaturę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu. – Samo zjawisko adaptacji filmowych dzieł literackich jest dla mnie czymś niezwykle ciekawym. Sytuacją idealną jest możliwość porównania literatury z jej odczytaniem filmowym.

- To, co dla mnie interesujące w przetworzeniu filmowym książki, to jest twórcze podejście do materiału literackiego, Moim zdanie najciekawsze adaptacje to te, które tylko inspirują się; odczytują literaturę ale w sposób bardzo autorski. Świetnym przykładem jest dla mnie "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, inspirowanego "Jądrem ciemności" Josepha Conrada. Coppola, wychodząc ze świata Conrada, tworzy zupełnie nowy świat - opowiadała Anna Osmólska-Mętrak.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Anna Osmólska-Mętrak (tłumaczka, italianistka, znawczyni literatury i kina włoskiego)

Data emisji: 22.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Grzegorz Leszczyński i lektury jako antidotum na wariactwo współczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:30
- "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta to lektura powolna i kontemplacyjna, idealna na czas Bożego Narodzenia - mówił prof. Grzegorz Leszczyński w "Literackich witaminach" Dwójki.
rozwiń zwiń