Prof. Grzegorz Leszczyński i lektury jako antidotum na wariactwo współczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:30
- "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta to lektura powolna i kontemplacyjna, idealna na czas Bożego Narodzenia - mówił prof. Grzegorz Leszczyński w "Literackich witaminach" Dwójki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Maglara

Posłuchaj
08:59 [ PR2]PR2 (mp3) 21 grudzień 2020 16_47_16.mp3 Prof. Grzegorz Leszczyński poleca swoje lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

  

Profesor Grzegorz Leszczyński, kierow­nik Zakła­du Litera­tu­ry Popular­nej, Dziecię­cej i Młodzie­żo­wej Uniwersytetu Warszawskiego był gościem "Literackich witamin" Dwójki, w których opowiadał o swoich ostatnich lekturach.

- Zapadłem w audiobook "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, które zachwyciły mnie jakością i maestrią wykonania. Ale oprócz tego zafundowałem sobie "radość nad radościami", czyli "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta. Lektura tak powolna i tak kontemplacyjna jest świetnym antidotum na wariactwo współczesności. Czas Bożego Narodzenia to moment, kiedy możemy zanurzyć się w coś, co powoduje, że spokojniej żyjemy, myślimy sobie nad tym, kim jesteśmy, co robimy, jak żyjemy i nad swoją bieżącą kondycją - opowiadał prof. Grzegorz Leszczyński.

Czytaj też:

Oprócz tego profesor przyznał, że właśnie przeczytał z wielką radością najnowszą książkę Marka Krajewskiego, "jak zwykle fascynującą" oraz biografię Stryjeńskiej Angeliki Kuźniak, zatytułowaną "Stryjeńska. Diabli nadali", w której "jej dylematy i rozterki są naszymi rozterkami". Gość Dwójki przeczytał także ostatnio m.in. "Dziennik Hipopotama" Krzysztofa Vargi, "pełen dystansu i autoironii, który potrafi zaskakiwać czytelnika". - Powracam też do wierszy Leśmiana. To poeta z wielkim darem i głębią refleksji. Za każdym razem odnajduję coś innego, nawet w tych wierszach, które wydają się prześwietlone z każdej strony - opowiadał profesor.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gośćprof. Grzegorz Leszczyński (literaturoznawca)

Data emisji: 21.12.2020

Godz. emisji: 16.45


Czytaj także

Prof. Aleksander Fiut: "Wierutne bajki" Neugera to zabawy literackie na poziomie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:00
- "Wierutne bajki dla dorosłych dzieci" Leonarda Neugera odwołują się do gatunku bajki. Bajki są dla dorosłych, ale są wierutne, bo morał jest zawsze wstawiony w cudzysłów - mówił w Dwójce historyk literatury i eseista prof. Aleksander Fiut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:00
W kolejnej odsłonie "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta przedstawiali nowości z literatury dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń