Antonia Lloyd-Jones: to opis wysiłku zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:57
- Trzeba dalej żyć w środku wojny i rosnącego ucisku. Kurkow opowiada, co się dzieje na wschodniej Ukrainie, na Krymie - mówiła w audycji "Literackie witaminy" tłumaczka z języka angielskiego Antonia Lloyd-Jones.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Długa jest lista autorów i książek, które przetłumaczyła. Wśród nich są dzieła Wańkowicza, Tokarczuk, Huelle. My jednak zapytaliśmy o publikacje, po które Antonia Lloyd-Jones sięga poza pracą. 


Posłuchaj
08:22 Literackie witaminy Dwójka 4 maj 2021 16_46_44 v1.mp3 Antonia Lloyd-Jones poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

  

W minionych miesiącach nasza rozmówczyni przeczytała powieść brytyjskiego autora Matthew Kneale'a "Pilgrims" (Pielgrzymi). - To współczesna wariacja "Opowieści Cantenburyjskiej" Chaucera. Akcja rozgrywa się w XIII wieku i tytułowi pielgrzymi podróżują z Anglii do Rzymu w poszukiwaniu błogosławieństwa papieża oraz spełnienia marzeń - mówiła tłumaczka.

Kolejne rozdziały napisane są z perspektywy innego narratora, bohaterowie pochodzą z różnych szczebli średniowiecznej drabiny społecznej i różne są ich motywacje w tej pielgrzymce. - Całość wzrusza, śmieszy, szokuje i daje do myślenia - oceniła gość Dwójki.

Czytaj także:

Druga polecana przez tłumaczkę książka to "Szare pszczoły" ukraińskiego pisarza Andrieja Kurkowa. Bohaterem jest pszczelarz mieszkający w rejonie Donbasu, w tzw. strefie szarej, między liniami frontu. Z wioski uciekają niemal wszyscy, zostaje w niej Siergiej i jego sąsiad - wróg z dzieciństwa.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Antonia Lloyd-Jones (tłumaczka)

Data: 4.05.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Literackie podróże Juliusza Pielichowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:54
- Jednym z najważniejszych, pandemicznych wymiarów lektury jest próba wyjścia poza bieżącą sytuację, oderwania się od tych okoliczności, w których wszyscy, już od roku utknęliśmy - mówił w "Literackich witaminach" Juliusz Pielichowski polecając lektury, które zabierają w literacką podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:45
Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
rozwiń zwiń