Adam Poprawa: staram się sięgać po to, co mnie interesuje

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 19:00
- To, co ważne z powodów egzystencjalnych, stanowi jednocześnie treść, podstawę, inspirację dla wykonywanego zawodu człowieka piszącego o literaturze - mówił na antenie Dwójki poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk literacki Adam Poprawa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Haidan

Posłuchaj
09:04 [ PR2]PR2 (mp3) 11 maj 2021 16_46_24.mp3 Adam Poprawa i jego lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Gość Kingi Michalskiej podkreślił, że dla filologa nie ma takiej czynności, która wcześniej czy później nie może być przydatna przy czytaniu lub pisaniu o książkach. - Niedawno skończyłem czytanie ponad 200 tomików poezji, jestem jurorem Silesiusa, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej. Dla odpoczynku sięgam po prozę - dodał Adam Poprawa.

Pierwszą z polecanych przez niego pozycji były "Cudze słowa" Wita Szostaka. Według gościa Dwójki to jedna z ważniejszych polskich książek jakie ostatnio przeczytał. - Pisarstwo Szostaka jakby pochodziło z wspaniałego okresu polskiej prozy powojennej, liczonego z grubsza od roku 1956 do końca lat 80. Nie ma tu nawet śladu stylizacji, czy pastiszu, to po prostu pewność pisarskiej ręki. Bohater tej książki, Benedykt, staje się taką postacią chrystologiczną, jego dzieje przypominają życie Jezusa opisane w Ewangelii. Jest to fascynująco napisane i czyta się świetnie - podkreślił literaturoznawca.

Zdaniem Adama Poprawy, z powieścią Wita Szostaka powiązana jest w pewien sposób książka Grzegorza Filipa "Cover", choć obaj autorzy tworzyli te dzieła zupełnie niezależnie. - Obie te pozycje to dwa bardzo ważne punkty w dyskusji, w zastanawianiu się nad kondycją polskiej prozy. Autor nie ma o niej najlepszego mniemania. Fabuła tej książki przypomina miejscami powieść sensacyjną, z zaskoczeniami i niespodziewanymi zwrotami akcji. Opowiada o losach dwóch młodych mężczyzn: jeden z nich to Ignacy Jawaszkiewicz (proszę zwrócić uwagę na jego imię i nazwisko), a drugi to jego kolega z czasów studenckich Sebastian Hajder. Znajdujemy tu wiele aluzji do konkretnych pisarzy, dzieł, instytucji kultury, choć nie jest to typowa powieść z kluczem. Na dodatek bohaterowie książki Filipa rozmawiają z Witkacym i z głową Gombrowicza, wspólnie zastanawiając się nad literaturą - zaznaczył gość Dwójki.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

GośćAdam Poprawa (poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk literacki)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 16.45

mo

Czytaj także

Jerzy Franczak: książki nowe i niedawno opublikowane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 17:05
– Uważam, że Nabokov dokonuje niesamowitych literackich sztuczek. Co więcej, pozwala czytelnikowi podglądać, w jaki sposób to czyni. To ciekawe z punktu widzenia literaturoznawcy. Wybrałem jednak tytuły nowe, które niedawno miały swoją premierę – o swoich lekturach opowiadał w "Literackich witaminach" Jerzy Franczak, poeta, prozaik, literaturoznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żaneta Nalewajk-Turecka: Chcę zwrócić uwagę na ciekawy debiut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 19:00
- "Sezony" Oli Fudalej to jest książka debiutancka, ale jest to książka dla koneserów języka. Dla tych, którzy dostrzegają wspaniałą zdolność prozy. Tam gdzie następuje jak najbardziej dynamiczny rozwój stylu artystycznego, tam mamy do czynienia z eksperymentem językowym, a z drugiej strony możemy mówić o istotnych przemianach artystycznych w literaturze - mówiła dr Żaneta Nalewajk-Turecka.
rozwiń zwiń