Joanna Wajs: ocalmy w sobie dziecięcego czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 17:40
- Mówi się, że książki rosną razem z nami. Myślę jednak, że my też musimy wykonać pewną pracę i ocalić w sobie dziecięcego czytelnika. Takiego, który nadal potrzebuje cudownych opowieści, nadal chce wpadać do króliczej nory - mówiła w Dwójce w Dniu Dziecka współautorka książek dla dzieci i redaktorka w wydawnictwie zajmującym się literaturą dziecięcą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/Shutterstock

Posłuchaj
08:59 Dwójka literackie witaminy 1.06.2021.mp3 Joanna Wajs o tym, dlaczego warto czytać "cudowne opowieści" (Literackie witaminy/Dwójka) 
muminki książka 1200.jpg
Joanna Olech: "Muminki" to książka z gatunku wiecznie zielonych

Czytelnik cudownych opowieści - zdaniem Joanny Wajs to gatunek obecnie wymierający. Jak tłumaczyła, nie jest to wcale czytelnik tożsamy z dzieckiem, bo "cudowne opowieści od zawsze były dla wszystkich".

- Clemens Brentano, bajkopisarz, miał podobno pod koniec życia mówić "Och, stańmy się dziećmi". Moim zdaniem jest to właśnie możliwe poprzez lekturę cudownych opowieści; historii, które tworzą szczególne pęknięcia w strukturze racjonalnej rzeczywistości, w której żyjemy aż wreszcie ta rzeczywistość zawala się z hukiem, a my spadamy w głąb króliczej nory jak Alicja - przekonywała tłumaczka, poetka i pisarka.

Istotą cudownych opowieści jest według niej zagadka, której wbrew poglądom psychoanalityków wcale nie trzeba rozwiązywać. - Jest też miejsce na przeżycie trudnych uczuć: samotności, lęku, straty, żałoby. Bo baśń tak naprawdę jest opowieścią o nieukojeniu - podkreślała.

Jako przykład cudownych opowieści Joanna Wajs polecała w audycji dwie książki: "Bajkę o księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi" Pierre'a Gripariego oraz "Pokój pełen liści" Joan Aiken.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Joanna Wajs (tłumaczka, poetka, redaktorka w wydawnictwie zajmującym się literaturą dziecięcą, współautorka książek dla dzieci)

Data emisji: 1.06.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Mikołajek - łobuziak, który zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 15:00
Bohater książek René Goscinny'ego i ilustratora Jeana-Jacques'a Sempé jest z najmłodszymi od lat 60. - To uniwersalna historia o chłopięctwie, gdy miałem 9 lat, bawiła mnie, mimo że nie znałem francuskich realiów - mówi reżyser Jakub Krofta pochodzący Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carlos Marrodán Casas: odkrywam książki dziecięce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:57
- Moja sześcioletnia córka zaczęła odkrywać świat książek, w związku z tym bardzo dużo czytamy. Okazuje się, że książki, na których ja się wychowałem czy wychowały się moje starsze córki, zmieniły się. Odkrywam więc zupełnie nieznane mi przedtem dzieła - mówił w Dwójce poeta, tłumacz i wydawca.
rozwiń zwiń