Krzysztof Umiński: Saunders wyposażył mnie w lektury

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 19:05
- Kiedy zabiegałem o to, żeby móc tłumaczyć tę książkę, przyświecała mi myśl, że to będzie okazja, nie tylko poprzebywać z jednym z moich ulubionych autorów, ale też, żeby pod jego kierunkiem, bardzo uważnie poczytać świetnych XIX-wiecznych pisarzy - mówił o zbiorze wykładów George'a Saundersa tłumacz Krzysztof Umiński.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Gnatiuk

- Kiedy tłumaczę, jestem trochę jak sportowiec, który musi się odżywiać w ściśle określony sposób - zdradził gość Kingi Michalskiej. - Staram się odżywiać jak najciekawszą, najbardziej inspirującą polszczyzną, która szczególnie może się przysłużyć przy danym tłumaczeniu.


Posłuchaj
08:23 Literackie witaminy Dwójka 8 czerwiec 2021 16_47_41.mp3 Krzysztof Umiński o tłumaczeniu esejów George'a Saundersa (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Obecnie Krzysztof Umiński pracuje na zbiorem "pogadanek" George'a Saundersa, amerykańskiego autora opowiadań. - "Kąpiel w stawie" to nie jest proza, ale eseistyka, siedem wykładów, a w każdym z nich Saunders analizuje opowiadanie jednego ze swoich ulubionych XIX-wiecznych, rosyjskich pisarzy - mówił w "Literackich witaminach". 

- Te opowiadania, nie tylko są przedmiotem jego dyskursu, ale też są w całości włączone do amerykańskiego wydania - podkreślił tłumacz. - W polskim wydaniu, kiedy się ukaże, będą w istniejących, znakomitych polskich przekładach.

Czytaj też: 

- Kiedy zabiegałem o to, żeby móc tłumaczyć tę książkę, przyświecała mi myśl, że to będzie okazja, nie tylko poprzebywać z jednym z moich ulubionych autorów, ale też, żeby pod jego kierunkiem, bardzo uważnie poczytać świetnych XIX-wiecznych pisarzy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Krzysztof Umiński (tłumacz)

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Michał Kuziak: czytanie literatury to przeżycie melancholijne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
- Chciałoby się czytać wszystko, a przynajmniej wszystko, co jest dobrą literaturą, natomiast jest to niemożliwe. Przynajmniej od pewnego czasu bez wątpienia dominują u mnie teksty czytane z powodów zawodowych, ale też nie powiem, żeby to nie było czytanie dla przyjemności - mówił w Dwójce literaturoznawca i komparatysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Juszczyk: u Conrada i u Lema człowiek stoi wobec wezwania, któremu musi podołać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:17
- Lem wzoruje losy swojego bohatera na tym, co dzieje się u Conrada, można patrzeć na Pirxa jak na kosmicznego Marlowa - mówił na antenie Dwójki profesor Andrzej Juszczyk, literaturoznawca.  
rozwiń zwiń