Prof. Ryszard Koziołek: książki Jerzego Pilcha ciągle mi towarzyszą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:17
- Jest mi bliski jako pisarz, ale też jako krajan, ponieważ jego i moje dzieciństwo, wczesna młodość upłynęły mniej więcej w tej samej krainie geograficzno-kulturowej, na Śląsku Cieszyńskim - podkreślał w Dwójce znakomity literaturoznawca, wspominając zmarłego kilka dni temu Jerzego Pilcha.
Audio
  • Prof. Ryszard Koziołek o prozie Jerzego Pilcha (Literackie witaminy/Dwójka)
Prof. Ryszard Koziołek
Prof. Ryszard Koziołek Foto: PR

Jerzy Pilch pap 1200.jpg
Pożegnanie Jerzego Pilcha

- Doskonale znam kontekst, który Pilch w fenomenalny sposób przełożył: z czegoś zaszyfrowanego, endemicznego, lokalnego na cudowną ogólnopolszczyznę. I budował z niego tak atrakcyjny, dowcipny, pociągający i mądry świat, że czytelnicy z innych krain zechcieli w nim zamieszkać. Sprawili, że te dziwne postacie, trochę komiczne, trochę tragifarsowe, stały się mieszkańcami powszechnej wyobraźni czytających Polaków. To wielkie osiągnięcie każdego pisarza - oceniał prof. Ryszard Koziołek.

Gość Dwójki zwracał również uwagę na maestrię językową książek Jerzego Pilcha. - Uważam go za jednego z najwybitniejszych stylistów w prozie polskiej. Jest w czołówce pisarzy, którzy wypracowali styl autorski i rewitalizowali nam polszczyznę, objawili jej moce - mówił prof. Koziołek.

W rozmowie również o wybranych dziełach Jerzego Pilcha (w tym o powieści "Żywego ducha" jako tekście profetycznym) oraz o innych książkach, które na ten szczególny czas pandemii poleca prof. Ryszard Koziołek. Wśród nich znalazła się "Alicja w Krainie Czarów"…

Prof. Ryszard Koziołek: znaki na papierze generują światy >>>

Prof. Ryszard Koziołek jest historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą, profesorem Uniwersytetu Śląskiego, od 2020 r. rektorem tej uczelni. Jest autorem takich książek jak "Dobrze się myśli literaturą" czy "Wiele tytułów".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Ryszard Koziołek

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 16.45

reklama

Czytaj także

Janusz Drzewucki: wróciłem do "Dziennika" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 17:46
- Tę książkę czytałem codziennie przez godzinę. Starałem się nie czytać więcej, co było o tyle trudne, że jego lektura jest bardzo wciągająca. To książka, która człowieka na nowo buduje, rekonstruuje i dekonstruuje - mówił w Dwójce poeta, krytyk literacki i wydawca o swoich książkowych wyborach w czasie epidemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Bargielska: opowiadania są idealne na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:07
- Wiem, że wszyscy już zdążyli się zachwycić "Instrukcją dla pań sprzątających" Lucii Berlin. To fantastyczna postać i świetna książka dla ten czas - mówiła w Dwójce Justyna Bargielska.
rozwiń zwiń