Piotr Bojarski: bardzo lubię prozę Szczepana Twardocha

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:15
- Wcześniej czytałem "Morfinę", "Króla", "Królestwo", natomiast nigdy nie przeczytałem "Dracha", a wiedziałem, że to jest bardzo ważna książka w twórczości Twardocha. Dzięki temu, że było więcej możliwości pracy w domu, wygospodarowałem czas, żeby te zaległości nadrobić - mówił w Dwójce pisarz.
Audio
  • Piotr Bojarski o swoich lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)
Okładka książki Drach Szczepana Twardocha
Okładka książki "Drach" Szczepana TwardochaFoto: Mat. promocyjne

W ostatnim czasie Piotr Bojarski sięgnął po nieprzeczytaną wcześniej powieść jednego ze swoich ulubionych pisarzy. Zdradził, że zrobiła na nim ogromne wrażenie. - Akcja powieści rozgrywa się na Śląsku, na przestrzeni niemal wieku. Narracja jest prowadzona równolegle w dwóch wątkach: historycznym i współczesnym. Jest intensywna i absorbująca, ponieważ wyczuwa się, że autor pochodzi stamtąd, sam to świetnie zna i pewnie też to odczuł. Potrafi opisać ten cały bolesny splot historii między Polakami, Ślązakami i Niemcami - opowiadał autor powieści historycznych i kryminalnych.

Zdaniem gościa audycji, "Drach" jest książką wielowątkową, która wciągnie również miłośników książek należących do lżejszego gatunku, ponieważ jest napisana językiem bardzo obrazowym, reporterskim. - Nie sposób się od tego oderwać - podkreślił.

Piotr Bojarski zdradził również, że większość jego czasu wolnego zdominowana jest przez pisanie, a co za tym idzie, dobór lektur związany jest często z tematem, którym się zajmuje. - Aktualnie siedzę w biografii Arthura Greisera. To był hitlerowski namiestnik Kraju Warty, a więc okręgu przyłączonego do II Rzeszy. Biografia została napisana przez Catherine Epstein, jest niesamowicie rzetelną biografią, takim wzorcem dla mnie.

Piotr Bojarski: to ojciec "zaprogramował" Arkadego Fiedlera w tym kierunku >>>

Piotr Bojarski  (ur. w 1970 roku) jest pisarzem, autorem powieści kryminalnych i historycznych, reportaży historycznych, powieści kryminalnych współczesnych, takich jak "Ściema", nominowanej do środkowoeuropejskiej nagrody literackiej Angelus 2016.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Piotr Bojarski (pisarz)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Dom ptaków". Historia talentu, który uległ skrzydlatej pasji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 10:56
W książce zaproponowanej przez Kingę Michalską w cyklu "Książka i kawa" spotykamy: wróble, kosy, rudziki, sikorki. Opisy ich zachowań odtworzone z notatek Len Howard to fascynująca lektura przenosząca czytelnika do świata pełnego pierzastych indywidualistów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jolanta Kozak: mam książki dzienne i nocne

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 18:22
- Moją ukochaną książką nocną, którą pożyczyłam komuś i tęskniłam za nią trzydzieści lat, jest Herberta Rosendorfera "Budowniczy ruin". Piękna książka austriackiego pisarza, która jest jak sto książek - opowiadała w audycji "Literackie witaminy" Jolanta Kozak, tłumaczka języka angielskiego i amerykańskiego.
rozwiń zwiń