REKLAMA

"Dom ptaków". Historia talentu, który uległ skrzydlatej pasji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 10:56
W książce zaproponowanej przez Kingę Michalską w cyklu "Książka i kawa" spotykamy: wróble, kosy, rudziki, sikorki. Opisy ich zachowań odtworzone z notatek Len Howard to fascynująca lektura przenosząca czytelnika do świata pełnego pierzastych indywidualistów. 
Audio
  • Kinga Michalska poleca książkę "Dom ptaków" Evy Meijer (Poranek Dwójki)
Okładka książki Dom ptaków
Okładka książki "Dom ptaków"Foto: materiały prom.

"Dom ptaków" Evy Meijer to powieść oparta na życiorysie Gwendolen Howard, brytyjskiej skrzypaczki, a także badaczki ptasich zwyczajów i zachowań. Niegdyś znanej, a dziś zupełnie zapomnianej ornitolożki-amatorki. 

Publikacja przywraca pamięć o niezwykłej badaczce. Została napisana na podstawie dzienników, notatek i wspomnień o Len Howard oraz fantazji autorki. - Jest to w końcu powieść. Łączenie faktów z fikcją bywa ryzykowne, ale wydaje mi się, że Eva Meijer znalazła w ten sposób klucz do rozbudzenia ciekawości czytelnika - recenzowała Kinga Michalska.

Kuncewiczowa 1200.jpg
Maria Kuncewiczowa. Niezwykła pisarka wielu epok

Len przedstawiona jest w powieści jako osoba, która nieustannie musiała o coś walczyć. O uwagę rodziców, o swoje muzyczne pasje, o możliwość studiowania w londyńskim konserwatorium. Zmagała się także wewnętrznie. - Pasja do przyrody i miłość do ptaków w końcu wygrały z muzycznym talentem. W wieku 44 lat Len Howard porzuciła obiecującą karierę skrzypaczki i zamieszkała na wsi w Sussex, aby tam założyć dom ptaków i resztę życia spędzić na ornitologicznych badaniach - opowiadała Kinga Michalska.

Miłość do ptaków podsycał w Len charyzmatyczny ojciec poeta, który nie potrafił przejść obok rannego ptaka, nie ratując go. Energiczna i wrażliwa dziewczyna, najmłodsza z czworga rodzeństwa w bogatej, kulturalnej rodzinie, chciała samodzielności. Lecz kiedy w Londynie stała się sławna, a jej kariera nabrała tempa, tęskniła za oswojoną wroną bardziej niż za rodziną. Len doświadczała miłości i przyjaźni, ale żaden związek nie zbliżył się do więzi, którą tworzyła później z ptakami. Budki lęgowe pokrywały ściany jej domu wewnątrz i na zewnątrz. Ptaki siedziały jej na głowie i na ramionach. Uczyła się ich i dokonywała muzycznych transkrypcji ich pieśni - czytamy w opisie książki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Materiał przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 8.40

Czytaj także

Antoni Lange - poeta nieznany światu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 10:53
Niegdyś podziwiany i uwielbiany, obecnie bywa przywoływany głównie w kontekście swego młodszego kuzyna Bolesława Leśmiana. Na kilka dni przed 90. rocznicą śmierci młodopolskiego poety przypomnieliśmy w audycji jego sylwetkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Chmielarz: thrillery o Jacku Reacherze połykam jednym haustem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:35
- Mam kilku swoich ulubionych autorów i ulubionych serii, po które sięgam dla czystej rozrywki. Jedną z nich jest seria Lee Childa o bohaterze, który najczęściej wjeżdża do jakiegoś małego miasteczka, zabija tam wszystkich złych i potem stamtąd wyjeżdża. To jest fantastycznie napisane i bardzo przyjemnie się czyta - opowiadał w Dwójce polski pisarz.
rozwiń zwiń