Symboliczny wymiar twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 16:45
- Widzę Lema jako autora, który wiąże trzy centralne problemy XX wieku, czyli ewolucyjny darwinizm, zagadnienie przypadku i antropomorfizmu w sposób nietypowy dla polskiej literatury - mówił w radiowej Dwójce prof. Andrzej Zieniewicz.
okładka książki Fiasko Stanisława Lema
okładka książki "Fiasko" Stanisława LemaFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
08:32 Literackie witaminy 2021_03_19-16-46-43.mp3 Prof. Andrzej Zieniewicz o książce "Fiasko" Stanisława Lema (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Andrzej Zieniewicz podkreślił, że twórczość Lema jest niejednoznaczna gatunkowo i rozpatrywana pod wieloma względami - w kontekście filozofii, nauki i badań literackich na przykład nad kategorią groteski. Zwrócił również uwagę na aktualność myśli Lema i tego, że przestrzeń wymyślonych światów jest tylko drogą do mówienia o naszej rzeczywistości.

- Planetarne psychozoiki, które Lem wymyśla, są wariantami naszej historii, która się potoczyła inaczej - mówił prof. Andrzej Zieniewicz.

Prof. Andrzej Zieniewicz polecił słuchaczom "Literackich witamin" posępną, choć interesującą powieść "Fiasko" Stanisława Lema. W powieści ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty. Wszystkie wysiłki okazują się jednak bezcelowe, gdyż Kwintanie wszelkimi siłami bronią się przed kontaktem. 

- Jest to posępna prognoza niemożności kontaktu mimo wspaniałej technologii. W ten sposób Lem stawia pomnik, a może raczej kamień nagrobny cywilizacji XX wieku - opowiadał Andrzej Zieniewicz.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: prof. Andrzej Zieniewicz (literaturoznawca)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 16.45

ml

Czytaj także

Stanisław Lem: do "Astronautów" nikt mi się nie mieszał

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:00
- Kiedy pisałem tę książkę, faworyzowana była literatura produkcyjna, w której opisywano szczegółowo spółdzielnie rolnicze, cukrownie. Nikt wtedy jeszcze w cenzurze nie wiedział, czym jest fantastyka naukowa - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia pisarz Stanisław Lem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lem w każdym gatunku na antenie radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 08:42
W Roku Stanisława Lema Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z twórczością autora "Solaris". W tygodniu poprzedzającym przypadającą 27 marca 15. rocznicę śmierci pisarza na antenie Dwójki specjalne audycje o pisarzu oraz nagrania archiwalne - z udziałem pisarza.
rozwiń zwiń