Paderewski i Chopin. Interpretuje Herdzin [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 14:58
- Zapraszam Państwa na koncert, podczas którego będę improwizował na tematy z utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina – zapowiada Krzysztof Herdzin. Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny był gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką".
Krzysztof Herdzin
Krzysztof HerdzinFoto: PR

Zobacz wideo

Krzysztof Herdzin wydał 21 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w nagraniu ponad 200 albumów. W jego twórczości klasyka idzie pod rękę z jazzem, muzyką filmową i popem. Na początku lat 90. do swoich zespołów zaprosili go nestorzy polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz i Edytą Geppert. Jest autorem orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel", laureatem Fryderyka 2012 w kategorii najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Powołał do życia Krzysztof Herdzin Trio, prowadzi też własny big-band.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>


Herdzin Sztaba Prezes PR - 95 lat PR 1200.JPG
Krzysztof Herdzin: improwizacja jest obecna w historii muzyki

Gdy nie nagrywa lub nie koncertuje – zajmuje się działalnością naukowo-edukacyjną. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, doktorem sztuk muzycznych i wykładowcą tej uczelni. Ponadto w radiowej Dwójce prowadzi audycję "Kalambury z partytury". – Każda możliwość prezentowania w mediach muzyki, która mnie inspiruje i zachwyca, to prawdziwa wygrana na loterii i zawsze z wielką radością przyjmuję zaproszenie do radia – podkreśla.

"Kalambury z partytury" - muzyczna audycja autorska Krzysztofa Herdzina >>>>

Spotkanie z artystą w ramach "Domówki z Dwójką" inspirowane był pojawieniem się na rynku płyty "Impressions on Paderewski" (premiera 6 listopada) z jazzowymi improwizacjami Krzysztofa Herdzina na temat najpiękniejszych utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Jaki jest Paderewski Herdzina? Na pewno uniwersalny, chwilami zawadiacki, grany z pasją, humorem i zaskakująco aktualny – tematy sprzed ponad stu lat okazały się wdzięcznym tworzywem do snucia wartkich opowieści z odniesieniami do współczesności.


Do wysłuchania koncertu zaprasiliśmy 14 listopada (sobota) po godz. 19.00  – na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.


Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce

Czytaj także

Jakub Kościuszko: nasza muzyka wspaniale konweniuje z atmosferą "Domówki"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:00
- Jedną z trudności zespołu klarnetowo-gitarowego jest to, że niewiele utworów jest napisanych na taki skład. Musimy więc dokonywać własnych transkrypcji, ale kolejni kompozytorzy piszą dla nas utwory. Łukasz Woś w piękny sposób pisze dla nas muzykę w duchu nowego romantyzmu, z dużym poczuciem humoru i jesteśmy ciekawi, jaki będzie odbiór tego dzieła - mówił w Dwójce Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary i współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Sławek Jaskułke: na widok obrazów Rafała usłyszałem muzykę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:32
- Człowiek, historia, głębia. Oto, co zobaczyłem w obrazach Rafała, a następnie to udźwiękowiłem - mówił w "Wybieram Dwójkę" pianista i kompozytor, który razem z malarzem i artystą wizualnym Rafałem Bujnowskim będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką" w sobotę 31 października.
rozwiń zwiń