Seong-Jin Cho w koncercie inauguracyjnym 76. Festiwalu w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:57
Kiedy zadebiutował w Dusznikach-Zdroju w 2010 roku miał zaledwie 16 lat. Nikt nie przypuszczał wtedy, że ten niezwykle zdolny pianista z Korei Południowej za trzy lata wygra Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i stanie się jedną z najciekawszych postaci w światowej pianistyce. Jego koncert transmitowaliśmy w Dwójce od godz. 20.00, w przerwie wysłuchaliśmy rozmowy z artystą, m.in. o jego nowej chopinowskiej płycie.
Seong-Jin Cho
Seong-Jin ChoFoto: Marian Zubrzycki/Forum

seong jin cho śledź 1200.jpg
Seong-Jin Cho: zawsze czuję zdenerwowanie, gdy występuję w Warszawie

Program:

Leoš Janáček Sonata fortepianowa es-moll "1. X. 1905"

Karol Szymanowski Maski op. 34

Fryderyk Chopin Scherza: nr 1 h-moll op. 20, nr 2 b-moll op. 31, nr 3 cis-moll op. 39, nr 4 E-dur op. 54

Wykonanie: Seong-Jin Cho (fortepian)

Transmisja koncertu inauguracyjnego z Dworku Chopina (początek o godz. 20.00)

Dziś Seong-Jin Cho powraca na festiwal, wraca też po dłuższej przerwie do Chopina, od którego zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Wieczorem, podczas inauguracji 76 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, koreański pianista zagra m.in. cztery scherza, które znalazły się na jego najnowszej, chopinowskiej płycie. W programie recitalu także Sonata es-moll "1.X.1905" Leoša Janačka oraz cykl "Masek" op. 34 Karola Szymanowskiego.


Duszniki plakat 1200.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

Festiwal w Dusznikach-Zdroju

Seong-Jin Cho oraz zdobywca IV nagrody warszawskiego konkursu, Amerykanin Eric Lu to najjaśniejsze gwiazdy trwającego przez 10 dni festiwalu. Doroczne święto muzyki fortepianowej zgromadzi w Dworku Chopina zarówno uznane pianistyczne sławy, jak i młodych laureatów prestiżowych konkursów. Z recitalami wystąpią m.in. zwycięzcy Konkursu Pianistycznego w Cleveland, Antonio Pompa -Baldi oraz Nikita Mndoyants, laureat I nagrody Konkursu Van Cliburne’a, Alexander Kobrin, zdobywca II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Rubinsteina w Tel-Awiwie, Daniel Ciobanu, a także triumfatorka Konkursu im. Giny Bachauer, Maria Eydman. Na estradzie Dworku zaprezentuje się również szóstka polskich uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, w tym Piotr Alexewicz i Andrzej Wierciński.

Emocje jak zawsze wzbudzi zapewne występ duetu fortepianowego Genova - Dimitrov, a postać Haliny Czerny-Stefańskiej, w 20. rocznicę śmierci wielkiej damy polskiej pianistyki, przywoła niedzielny recital jej córki, klawesynistki Elżbiety Stefańskiej. Odbędzie się także tradycjny "Nokturn" czyli wieczór przy świecach z udziałem całej plejady zaproszonych pianistów oraz wernisaż wystawy rysunków Wojciecha Siudmaka "Nokturny - Hommage a Chopin" z komentarzem profesor Ireny Poniatowskiej.

Transmisje w Programie 2 Polskiego Radia

Dwójka tradycyjnie zaprasza na transmisje i retransmisje festiwalowych recitali oraz wywiady z artystami:

11.08 godz. 20.00 - transmisja recitalu Nikity Mndoyantsa;

12.08 godz. 20.00 - retransmisja recitalu Antonia Pompa - Baldiego;

13.08 godz. 20.00 - transmisja występu duetu Genova - Dimitrov.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 20.00

Sponsorem 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju jest Polska Grupa Energetyczna

. .

Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:59
- Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że Chopin nieczęsto występował publicznie, natomiast miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. Czuję się z nim bardzo związany - mówił w studiu koncertowym Programu 2 Polskiego Radia pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim.
rozwiń zwiń