Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
14:28 [ PR2]PR2 (mp3) 9 sierpień 2020 20_56_59.mp3 Rozmowa z pianistą Szymonem Nehringiem (Letnia promenada/Dwójka)

 

Przez ostatnie miesiące pianista zaangażował się koncerty w sieci, grał przed kamerą. Recital w Dusznikach-Zdroju był dla  niego symbolicznym powrotem do występów przed publicznością. - To mój pierwszy koncert od kilku miesięcy, który zagram dla osób w sali, a nie tylko przed monitorami, więc daje mi to dużo ekscytacji - przyznał.


pianista fortepian 1200.jpg
Recital Dmitrija Alexiejewa na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

Podobnie jak wielu muzyków, okres izolacji Szymon Nehring wykorzystał na naukę i doskonalenie repertuaru. - Nie odczułem bardzo pandemii, bo miałem co robić - podkreślił. - Nie miałem dłuższej przerwy od grania, bo tych koncertów online troszkę było, więc nie było okazji rozstać się z instrumentem, za to miałem okazję nauczyć się kilku nowych utworów. Ale jestem szczęśliwy, że mogę wrócić do grania przed ludźmi, bo to o to chodzi - dodał.

Czytaj także:

Szymon Nehring: powrót do takiego Chopina to ciekawe doświadczenie

Szymon Nehring: zapomnijcie, że to jest konkurs

Jakiego repertuaru możemy spodziewać się w najbliższym czasie? - Skupiłem się na II Koncercie Brahmsa. To jest olbrzymie dzieło. Zarówno pianistycznie, jak też koncepcyjnie sporo czasu nad tym utworem spędzałem - zaznaczył Szymon Nehring. - Koncepcyjnie to znaczy bez fortepianu, studiując partyturę. Poza tym ćwiczyłem seriami utwory Chopina, w ogóle sporo czasu poświęcałem repertuarowi chopinowskiemu.

W tym roku muzyk skończył 25 lat, za nim studia, a przed nim kariera. - Po różnych doświadczeniach koncertowych i muzycznych wydaje mi się, że kariera jest czymś zakrojonym na całe życie i staram się do tego podchodzić raczej spokojnie - tłumaczył. - I oczywiście stawiać muzykę na pierwszym miejscu.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 9.08.2020

Godzina emisji: 21.00


Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: Beethoven był złożoną osobowością

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:29
- Koncert "cesarski" jest sztandarowym utworem pokazującym, jakim wielkim człowiekiem był Beethoven poza tym, że był też genialnym kompozytorem - opowiadał wybitny polski pianista, który 24 stycznia wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykona V Koncert fortepianowy Es-dur "cesarski" Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń