Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:15
- Od tego czasu dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych muzyków, całe moje obecne doświadczenie zawdzięczam właśnie Konkursowi Chopinowskiemu. Nie tylko moja kariera, ale całe moje życie uległo zmianie - tak na antenie Dwójki mówił Seong-Jin Cho o swym zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.
Występ Seong-Jin Cho - zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego
Występ Seong-Jin Cho - zwycięzcy XVII Konkursu ChopinowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Duszniki plakat 1200.jpg
Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

W piątkowy wieczór (6.08), podczas inauguracji 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, koreański pianista zagrał m.in. cztery scherza, które znalazły się na jego najnowszej, chopinowskiej płycie. W programie recitalu była także Sonata es-moll "1.X.1905" Leoša Janačka oraz cykl "Masek" op. 34 Karola Szymanowskiego.

Podczas tegorocznej wizyty na Festiwalu Chopinowskim Seong-Jin Cho udzielił Programowi 2 Polskiego Radia jedynego wywiadu dla polskich mediów.

Artysta powiedział, że to już jego czwarta wizyta w Dusznikach-Zdroju. - Pamiętam te ulice i budynki, zatem odczuwam pewną nostalgię. Cieszę się, że ponownie mogę tu być - podkreślił.


Posłuchaj
12:23 2021_08_06 21_15_52_PR2_Letnia_promenada.mp3 Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach (Letnia promenada/Dwójka)

Mówił też o powrocie do koncertowania po przerwie spowodowanej pandemią. - W zeszłym roku tylko we wrześniu mogłem zagrać koncerty dla publiczności. Od marca nie miałem prawie żadnych występów, z kilkoma wyjątkami nie miałem okazji grać przed publicznością przez długi czas. Wznowiłem koncerty dopiero dwa miesiące temu i zdałem sobie sprawę, jak ważni są słuchacze, że bez nich nie istnieję - zaznaczył.

Seong-Jin Cho powiedział, że nie planował nagrywania w tym roku płyty z muzyką Chopina. - Nie chcę być zaszufladkowany, chciałem, aby to był inny kompozytor. Wciąż kocham Chopina, ale chciałem pokazać, że gram także inną muzykę.

Według koreańskiego pianisty, scherzo h-moll, a zwłaszcza dwa jego pierwsze akordy brzmią dla jak krzyk skrywający w sobie zło. - Drugie scherzo b-moll to jeden z najpopularniejszych utworów Chopina, trzecie wyróżnia największa gwałtowność i kontrasty. Ostatnie czwarte jest jedynym w tonacji durowej, brzmi więc nawet żartobliwie w porównaniu z wcześniejszymi - mówił.

Chopin i Szymanowski

Artysta dodał także, że wie o tym, iż Chopin przebywał na Majorce, kiedy komponował swoje trzecie scherzo. - Będąc tam, zrozumiałem, że ta muzyka musiała być tak gwałtowna. Podczas mojego pobytu pogoda nie była zbyt przyjemna, myślę, że kiedy on tam był, również miał pecha co do pogody. Chopin był chory, w związku z George Sand miał kłopoty, wizyta na Majorce pomogła mi zrozumieć emocje, które wyraził w muzyce - mówił na antenie Dwójki.

Leonora Armellini.jpg
Wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Seong-Jin Cho tłumaczył, że cykl "Masek" op. 34 Karola Szymanowskiego gra od listopada ubiegłego roku, ale chciał je wykonać właśnie na festiwalu w Dusznikach. - Ten program jest dla mnie szczególny, ponieważ są w nim utwory dwóch polskich twórców i Janačka, który był Czechem. "Maski" poznałem dzięki Piotrowi Anderszewskiemu, uwielbiam jego nagranie, odkryłem je dla siebie, gdy miałem 9 czy 10 lat. 

Posłuchaj
10:14 Dwójka Letnia promenada 6.08.2021 paleczny.mp3 Anna Skulska rozmawia z Piotrem Palecznym, dyrektorem artystycznym 76. Festiwalu w Dusznikach-Zdroju (Letnia promenada/Dwójka) 

Pianista opowiedział także o swych najbliższych planach koncertowych. - Za dwa tygodnie w Korei zaczynam serię chopinowskich recitali, od końca października znów będę występował w Europie: Londynie, Monachium, Wiedniu, Madrycie i Rzymie. W grudniu będę grał w Paryżu, no i mam nadzieję, że na początku października zagram w Warszawie na rozpoczęcie Konkursu Chopinowskiego. W lipcu śledziłem całe eliminacje i bardzo podobał mi się poziom tych przesłuchań. Każdy konkurs to rodzaj loterii, musisz mieć szczęście, aby wygrać - podkreślał Seong-Jin Cho.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Seong-Jin Cho (pianista)

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 21.15

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

mo

Sponsorem 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju jest Polska Grupa Energetyczna

. .
Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Repertuar Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:00
Po niemal dwóch tygodniach, spędzonych na eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego, w audycji powróciliśmy do przeglądu konkursowego repertuaru w wykonaniach laureatów warszawskiego turnieju.
rozwiń zwiń