Kate Liu: kiedy gram, myślę o przestrzeni i ciszy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 21:58
- Właściwe podejście może rozciągnąć muzykę w czasie i sprawić, że stanie się ona czymś znaczącym zarówno dla wykonawcy, jak i słuchacza. Muzyka niejako egzystuje w czasie i jedynym powodem, dla którego możemy jej słuchać i ją wykonywać jest właśnie czas - mówiła w Dwójce znakomita amerykańska pianistka Kate Liu.
Kate Liu
Kate Liu Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
04:28 Letnia promenada 26.08.2021 Kate Liu.mp3 Rozmowa z pianistką Kate Liu (Letnia promenada/Dwójka)

Przed wielkim konkursem 1200.jpg
Przed Wielkim Konkursem. Recital Kate Liu

Kate Liu to pianistka, o której mówi się, że na estradzie osiąga wyjątkowy rodzaj skupienia. Sama mówi, że czuje się tak, jakby podczas grania była w innym świecie.

- W najlepszych interpretacjach wchodzi się na taki poziom muzyki, że  nie odczuwa się rozproszenia nerwami - zdradziła artystka. - Przed koncertem próbuję wprowadzić się w nastrój powagi, czy też w zależności od utworu – w świat danego kompozytora. Staram się wejść w to, co mógł czuć, doświadczyć esencję muzyki. To jest dla mnie bardzo inspirujące i tego szukam przed wykonaniem utworu.

Czytaj też:

Jak zaznaczyła, bywa bardzo zdenerwowana przed wykonaniem jakiegoś koncertu. - Zastanawiam się, jak sprawy mogą się potoczyć, jak wszystko będzie przebiegało w następnym przedziale czasowym. Czasem mnie to rozprasza, czasem sobie jakoś radze, ale trema towarzyszy mi zawsze - wyznała.

Zdaniem Kate Liu, na scenie zawsze należy być sobą – nawet w sytuacjach konkursowych. - Najważniejsze, to nie przejmować się samą ideą konkursu, ponieważ świadomość, że jest ktoś, kto próbuje uplasować cię na jakimś miejscu nie jest tym, o co tak naprawdę chodzi w muzyce. Kiedy tak myślisz, rozpraszasz się i być może gra staje wtedy mniej inspirująca. Myślę, że trzeba mieć zaufanie do tego, co ma się do powiedzenia i być sobą - doradziła pianistka.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Kate Liu (pianistka)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 20.40

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

am

Czytaj także

Lorenzo Coppola: istnieje mnóstwo nieodkrytej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
- Gdy po raz pierwszy otworzyłem nuty z Koncertem na klarnet i orkiestrę B-dur Kurpińskiego, poczułem się tak, jakbym w wieku 54 lat otworzył oczy i zobaczył zupełnie inny świat. To było dla mnie niezwykłe odkrycie - opowiadał w Dwójce znakomity włoski klarnecista Lorenzo Coppola.
rozwiń zwiń