Lorenzo Coppola: istnieje mnóstwo nieodkrytej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
- Gdy po raz pierwszy otworzyłem nuty z Koncertem na klarnet i orkiestrę B-dur Kurpińskiego, poczułem się tak, jakbym w wieku 54 lat otworzył oczy i zobaczył zupełnie inny świat. To było dla mnie niezwykłe odkrycie - opowiadał w Dwójce znakomity włoski klarnecista Lorenzo Coppola.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Posłuchaj
19:19 Letnia promenada Coppola Olejniczak rozmowa 15.08.2021.mp3 Lorenzo Coppola i Janusz Olejniczak w rozmowie z Moniką Zając (Letnia promenada/Dwójka)

Oh! orkiestra historyczna photocredit Magdalena Hałas.jpg
Chopin i jego Europa. Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej i Lorenzo Coppoli

Lorenzo Coppola to jeden z muzyków, których mogliśmy usłyszeć podczas tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa. Tego wieczoru klarnecista wystąpił wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną, wykonując m.in. Koncert na klarnet i orkiestrę B-dur Karola Kurpińskiego (w rekonstrukcji Michała Dobrzyńskiego).

Gość audycji przyznał, że pierwszy raz zetknął się z nutami dzięki Stanisławowi Leszczyńskiemu. - Jak wiemy, zachowała się tylko pierwsza część koncertu, dwie pozostałe zaginęły. To było dla mnie niezwykłe odkrycie. Zdarza się przecież, że przyzwyczajamy się do utworów z szeroko pojętego kanonu i nie otwieramy się na nic nowego. A przecież istnieje mnóstwo nieodkrytej muzyki, o której zapomnieliśmy nie dlatego, że była zła, lecz z innych powodów - podkreślił Lorenzo Coppola.

Czytaj też:

Rok później Lorenzo Coppola wraz z Martyną Pastuszką oraz {oh!} Orkiestrą Historyczną postanowił nagrać dzieło Kurpińskiego. Klarnecista wyznał, że był to wspaniały proces.

- W tej części widać jak na dłoni, do jakiego stopnia włoska opera zdominowała ówczesne myślenie o muzyce. Wyraźnie słychać wpływy np. Rossiniego. To bardzo lekkie, niemal teatralne dzieło o wielu wspólnych punktach z operą buffa. Każdy instrument ma swój niepowtarzalny charakter – smyczki, instrumenty dęte, klarnet solo… każdy odgrywa swoją rolę w tej małej komedii. Jest tu i humor, i smutek – choć, jak to w operze buffa, nawet ten smutek jest zabawny - zaznaczył.

Artysta zdradził również, że koncert został jakiś czas później uzupełniony o dwie brakujące części przez niemieckiego instrumentalistę i kompozytora Sebastiana Gotschika. - Sebastian wykorzystał oryginalne fragmenty innych utworów Kurpińskiego i stworzył spójną, ogromnie interesującą i pełną zróżnicowanych nastrojów muzykę. Jesteśmy więc ogromnie podekscytowani i cieszymy się, że możemy teraz ten utwór zaprezentować publiczności.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Lorenzo Coppola (klarnecista), Janusz Olejniczak (pianista)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 21.00


. .
Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
- Wszyscy musimy przebywać w domach, nie wolno nam wychodzić. To w oczywisty sposób wymusiło na nas całkowitą zmianę trybu życia, wszyscy się tego uczymy. Ja staram się wykorzystywać ten dramatyczny czas na rozwijanie się, dużo czytam, analizuję partytury, ćwiczę grę na flecie - opowiadał o czasie izolacji maestro Giovanni Antonini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 23:15
- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
rozwiń zwiń