Wratislavia Cantans. Beethoven mniej znany w interpretacji Giovanniego Antoniniego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 20:00
W ramach 56. Festiwalu Wratislavia Cantans wystąpili m.in. zespół Il Giardino Armonico pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego, śpiewak Krystian Adam Krzeszowiak oraz Chór NFM. W czasie koncertu "W blasku Haydna" zabrzmiały dwa dzieła Ludwiga van Beethovena, który z przekraczania granic uczynił motto swojej twórczości. 
Plakat koncertu
Plakat koncertuFoto: materiały prom.

NFM.jpg
Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom"

Program:

Ludwig van Beethoven Uwertura do baletu Twory Prometeusza, Msza C-dur op. 86

wyk. Il Giardino Armonico, dyr.  Giovanni Antonini, soliści: Giulia Semenzato – sopran, Francesca Ascioti – alt, Krystian Adam Krzeszowiak – tenor, Fulvio Bettini – bas, Chór NFM (przygotowanie chóru Agnieszka Franków-Żelazny)

56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego "W blasku Haydna" (Wrocław, NFM, Sala Główna)

***

Twory Prometeusza to jedyny balet w dorobku Beethovena. Powstał do libretta przygotowanego przez włoskiego choreografa, tancerza i kompozytora Salvatore Viganò. Początkowo ten artysta miał także napisać muzykę, jednak uznał, że temat go przerósł, i zaproponował, aby to właśnie Beethoven podjął się tego zadania. Zgodna z oświeceniowymi ideałami historia bardzo przypadła niemieckiemu twórcy do gustu i z chęcią przystąpił do pracy. Alegoryczna historia tytana Prometeusza wzbogacona tu została o wątek uszlachetnienia ludzkości. Tytułowy bohater zabiera ludzi na Parnas i zaznajamia z osiągnięciami Apollona i muz. Stają się oni dzięki temu lepsi i uzyskują pełnię człowieczeństwa. Premierowo balet został zaprezentowany przez zespół Vigana w marcu 1801 roku – odniósł wielki sukces. W 1808 roku dzieło to wykonano po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, gdzie także cieszyło się wielkim powodzeniem. W programie niniejszego koncertu znalazła się rozpoczynająca je Uwertura.

Msza C-dur op. 86 powstała na zamówienie księcia Mikołaja II Esterházyego, niegdysiejszego chlebodawcy innego wielkiego kompozytora – Josepha Haydna. Arystokrata był najwyraźniej bardzo przywiązany do stylu tego twórcy i dlatego wykonanie progresywnej pod względem języka muzycznego mszy Beethovena w jego posiadłości w Eisenstadt nie zakończyło się sukcesem. Kompozytora rozeźliła jawna dezaprobata ze strony księcia, który posunął się do tego, że w swojej korespondencji określał mszę jako utwór "nieznośnie głupi i odrażający". Oczywiście z biegiem czasu recepcja Mszy C-dur się zmieniła. Chociaż należy ona do rzadziej wykonywanych utworów Beethovena na potężną obsadę, to jest uważana przez badaczy i wykonawców za jedno z jego największych arcydzieł. Ta monumentalna kompozycja cechuje się ogromną siłą wyrazu, która czyni ją atrakcyjną dla odbiorców.

materiały organizatora

Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym 56. Festiwalu Wratislavia Cantans.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 5.09.2021

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:21
– Mamy bardzo ciekawy zestaw artystów, bo to są zarówno zespoły czy muzycy, którzy bywają często na festiwalu, jak Giovanni Antonini i jego Il Giardino Armonico, ale także Huelgas Ensemble, chór Bayerischen Rundfunks oraz nasze zespoły: orkiestra NOSPR-u, Orkiestra Leopoldinum czy Wrocław Baroque Ensemble i wielu, wielu innych artystów – mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak przed zbliżającym się 56. Festiwalem Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń