Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:21
– Mamy bardzo ciekawy zestaw artystów, bo to są zarówno zespoły czy muzycy, którzy bywają często na festiwalu, jak Giovanni Antonini i jego Il Giardino Armonico, ale także Huelgas Ensemble, chór Bayerischen Rundfunks oraz nasze zespoły: orkiestra NOSPR-u, Orkiestra Leopoldinum czy Wrocław Baroque Ensemble i wielu, wielu innych artystów – mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak przed zbliżającym się 56. Festiwalem Wratislavia Cantans.
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki we WrocławiuFoto: Shutterstock/Wojciech Dziadosz

Andrzej Kosendiak fot. Grzegorz Śledź 1200.jpg
Andrzej Kosendiak: Leopoldinum gwarantuje wysoką jakość wykonawczą

Jeden z najbardziej znanych europejskich festiwali sławiących piękno ludzkiego głosu rozpocznie się w piątek, 3 września. Myślą przewodnią tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego jest przekraczanie granic. 

– Oprócz tego, co doświadczyliśmy ostatnio, że nagle zostaliśmy odizolowani we własnych domach, bez możliwości przejazdu do innego kraju, różne wątki będą się tu przewijać. Chodzi też o to, że byli kompozytorzy, którzy odkrywali dla nas nowe światy. Działo się to na różne sposoby. Byli tacy, którzy musieli pisać manifesty, buntownicy, którzy najpierw burzyli i dopiero budowali swój świat, swoją artystyczną wizję na gruzach tego, co zastali. Byli też tacy, którzy te nowe światy pokazywali nam w określonej konwencji, nie burząc niczego. Eksponowana będzie też muzyka różnych przełomów – tłumaczył Andrzej Kosendiak. 


Posłuchaj
08:33 Poranek Dwójki 31.08.2021 kosendiak.mp3 Andrzej Kosendiak o programie zbliżającego się 56. Festiwalu Wratislavia Cantans (Poranek Dwójki) 

W ciągu dziesięciu dni łącznie odbędą się 43 koncerty. Dwadzieścia dziewięć z nich we Wrocławiu, reszta w innych miastach na Dolnym Śląsku (m.in. Szczawnie-Zdroju, Legnicy, Bolesławcu, Oleśnicy, Głogowie), a także w wielkopolskim Krotoszynie i w Nysie na Opolszczyźnie.

– Zapraszamy do tych miejsc, bo tam są wspaniałe zabytki, wspaniałe wnętrza, w których jestem pewien, że ta muzyka fantastycznie zabrzmi. Jest to też okazja do poznania Polski – podkreślał dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym 56. Festiwalu Wratislavia Cantans.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 8.40

pg

Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
- Wszyscy musimy przebywać w domach, nie wolno nam wychodzić. To w oczywisty sposób wymusiło na nas całkowitą zmianę trybu życia, wszyscy się tego uczymy. Ja staram się wykorzystywać ten dramatyczny czas na rozwijanie się, dużo czytam, analizuję partytury, ćwiczę grę na flecie - opowiadał o czasie izolacji maestro Giovanni Antonini.
rozwiń zwiń