Wiolonczelista Truls Mork i orkiestra radiowa z Frankfurtu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 16:10
Dziś wieczór jesteśmy we Frankfurcie nad Menem, by wysłuchać zarejestrowanego tam koncertu norweskiego wiolonczelisty Trulsa Morka z towarzyszeniem Frankfurt Radio Symphony Orchestra. Emisji od 19.30.
Truls Mork
Truls MorkFoto: Thierry Martinot/Bridgeman Images – RDA/Forum

Program:

Giacomo Puccini Preludio sinfonico

Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Ottorino Respighi Fontanny rzymskie (Fontane di Roma)

Ottorino Respighi Pinie rzymskie (Pini di Roma)

Wyk.: Truls Mork – wiolonczela, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, dyr. Juraj Valcuha

(Alte Oper Frankfurt, Frankfurt nad Menem, 11 marca 2022 r.)

***

Gra Trulsa Morka, łącząca w sobie intensywność, spójność i grację, uczyniły go jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów.

O Trulsie Morku mówi się, że to wielki mistrz muzyki współczesnej. Artysta dokonał bowiem ponad 30 prawykonań, w tym zagrał m. in. Koncert wiolonczelowy Pavla Haasa z Wiener Philharmoniker pod batutą Jonathana Notta, Koncert na trzy wiolonczele Krzysztofa Pendereckiego z NHK Symphony Orchestra pod dyrekcją Charles'a Dutoit oraz Koncert wiolonczelowy Hafliði Hallgrímssona z Oslo Philharmonic Orchestra pod batutą Christiana Eggena.

Truls Mork urodził się w Bergen, w muzycznej rodzinie – mama była pianistką, a ojciec – wiolonczelistą. I to oni byli jego pierwszymi nauczycielami. Muzyczną edukację zaczynał od nauki gry na fortepianie, ale ostatecznie wybrał wiolonczelę, na której pierwsze lekcje dawał mu ojciec.

Studiował u Fransa Helmersona w Edsbergs Musikinstitut w Szwecji. Pracowała z nim także rosyjska wiolonczelistka Natalia Shakhovskaya, uczennica Mscisława Rostropowicza, którego Truls Mørk jest wielkim admiratorem.

[źródło: strona Filharmonii Poznańskiej]

***

Na audycję "Letnia promenada" zapraszamy w czwartek (21.07) w godz. 19.00-22.15. Program poprowadzi Przemysław Psikuta.

Zobacz więcej na temat: koncert wiolonczela
Czytaj także

Bastarda Trio & Holland Baroque z muzycznym programem o miłości [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 21:30
W pierwszym odcinku wakacyjnej audycji "Letnia promenada" zaprosiliśmy Państwa na występ dwóch znakomitych zespołów - Bastarda Trio & Holland Baroque. Tytuł koncertu nawiązuje do miłości dworskiej, gdzie rolę odgrywają szlachetność i rycerskość. W Dwójce zaprosiliśmy na retransmisję występu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Pełech i Marek Pasieczny. Wieniawski na dwie gitary [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 19:00
To był koncert gitarowy zarejestrowany w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. W programie m.in. kompozycje Marka Pasiecznego oraz światowa premiera czterech transkrypcji utworów Henryka Wieniawskiego w oryginale napisanych na fortepian i skrzypce.
rozwiń zwiń