Vasily Petrenko: w Warszawie Chopina gra się naturalnie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 09:42
- Postawa Bruce'a jest świetnym przykładem pracy z orkiestrą. To wielka przyjemność występować z nim na jednej scenie, w takich okolicznościach wykonywanie Chopina przychodzi naturalnie. Zwłaszcza w Warszawie - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, który poprowadził koncert wieńczący festiwal "Chopin j jego Europa". Solistą wydarzenia był Bruce Liu.
Vasily Petrenko
Vasily PetrenkoFoto: Sergei Fadeichev / TASS / Forum

Petrenko/Liu/Royal Philharmonic Orchestra

Festiwal "Chopin j jego Europa" zakończył się mocnym akcentem. W programie koncertu, który zabrzmiał w ostatni wieczór sierpnia Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki, znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze był Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Rozkwit kultury

Dyrektorem artystycznym Royal Philharmonic Orchestra z Londynu nasz gość został mianowany we wrześniu minionego roku. Był to czas obostrzeń sanitarnych, pomniejszonego składu i gry bez publiczności. Dziś, gdy sytuacja powraca do normalności, muzycy czerpią niekwestionowaną radość z koncertów. - Cieszę się, że do kalendarium występów wracają wielkie dzieła, takie jak niektóre brytyjskie oratoria czy symfonie Mahlera - zaznaczył dyrygent.

- Myślę, że atmosfera pracy wciąż przypomina miesiąc miodowy. Z wielką radością obserwujemy rozkwit kultury po pandemicznym zamknięciu, bo w końcu możemy także wyjeżdżać na zagraniczne tournée - dodał.

Niezakłócony przepływ myśli

Warszawa i finał festiwalu "Chopin i jego Europa" to jeden z przystanków na trasie koncertowej Royal Philharmonic Orchestra. - Optymizmem nastraja fakt, że publiczność tłumnie przybywa na nasze koncerty. Pracy jest sporo i mam nadzieję, że na tej drodze będziemy wspinać się na coraz wyższy poziom - mówił Vasily Petrenko.

Bruce Liu: ćwicząc Rameau, mogłem odpocząć nieco od Chopina >>>

Solistą koncertu wieńczącego warszawski festiwal był Bruce Liu. Jak przebiega współpraca między muzykami i orkiestrą? - W przypadku Koncertu fortepianowego Chopina przepływ myśli między dyrygentem a pianistą nie może być niczym zakłócony, rolą orkiestry jest odpowiednie dopasowanie nut, tak aby wspierać solistę. Z kolei partia solowa jest niezwykle elastyczna - tłumaczył maestro. 


Posłuchaj
06:39 Letnia promenada Dwójka 31 sierpień 2022 21_26_26.mp3 Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, o koncercie na finał festiwalu "Chopin i jego Europa" (Letnia promenada/Dwójka)

 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Vasily Petrenko (dyrygent)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 21.25

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada", w przerwie transmisji z festiwalu "Chopin i jego Europa".

Polska Grupa Energetyczna Polska Grupa Energetyczna
Czytaj także

Václav Luks: ożywianie muzyki sprzed wieków to szansa i obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:00
- Ta muzyka jest po prostu wybitna i ma w sobie potencjał dotarcia do współczesnej publiczności - mówił w Dwójce maestro Václav Luks przed swoim koncertem na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:00
- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
rozwiń zwiń