Wratislavia Cantans. Koncert otwarcia w hołdzie maestro Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:00
To było prawdziwe święto melomanów! Koncertem "Hommage à Penderecki" rozpoczął się w piątek (11.09) 55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Inauguracja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu była zarazem muzycznym hołdem dla maestro Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł w marcu tego roku.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Wratislavia cantans 1200.jpg
Andrzej Kosendiak: to będzie festiwal pełen światła

Ze względu na pandemię, 55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbywa się w nowym terminie i w skróconej formie - od 11 do 13 września. Na piątek zaplanowany został wieczór otwarcia, a w sobotę i niedzielę odbędą się po dwa koncerty. Wszystkie w salach wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Kolegiacie św. Krzyża i św. Batłomieja (koncert zamknięcia).

- Bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności - mówi Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans.

Czytaj także: Andrzej Markowski. Założyciel i patron festiwalu Wratislavia Cantans (zapowiedź audycji)

***

Program:

Penderecki1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem na chór mieszany, Pieśń Cherubinów na chór mieszany, O gloriosa Virginum na chór mieszany, Sinfonietta per archi, Concerto doppio per violino, viola e orchestraAgnus Dei z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową (opr. B. Pergamenschikow)

wyk. Roksana Kwaśnikowska - skrzypce, Artur Rozmysłowicz - altówka,  Chór NFM, NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Maciej Tworek

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: Wratislavia Cantans
Czytaj także

Andrzej Kosendiak o Wratislavii Cantans: to będzie festiwal pełen światła

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:00
- Tegoroczna edycja festiwalu jest bardzo nietypowa. Mieliśmy przygotowany program, którego nie mogliśmy zrealizować. Zdecydowaliśmy się jednak pokazać, że jesteśmy, żyjemy, patrzymy w przyszłość - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Kosendiak, dyrektor 55. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transmisja koncertu finałowego z festiwalu Wratislavia Cantans na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:47
W niedzielę zakończyła się trzydniowa, skrócona edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Program 2 Polskiego Radia, stały patron wydarzenia, zapraszał melomanów na transmisje koncertów od piątku 11 września, aż po  niedzielny koncert finałowy "Światła dla świata" na antenie Dwójki oraz wideo na stronie internetowej stacji.
rozwiń zwiń