Waldemar "Major" Fydrych i sztuka wojenna

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 14:55
- Pomyślałem, że trzeba ubarwić tę komunę, żeby wszystko było bardziej dynamiczne. Krasnoludkami ludzie się interesowali, ale jakoś w czapkach nie chodzili. Postanowiłem więc pokonać gen. Jaruzelskiego na polu sztuki wojennej i zacząłem robić happeningi - opowiadał Robertowi Mazurkowi Waldemar "Major" Fydrych, twórca ruchu Pomarańczowej Alternatywy.
Waldemar Major Fydrych
Waldemar "Major" Fydrych"Foto: PR/Wojciech Kusiński

Posłuchaj
58:52 2020_10_24 11_59_49_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Waldemar "Major" Fydrych o krasnoludkach, czasach zabawnych i całkiem poważnych (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Skończył historię. Potem historię sztuki. Jeszcze później obronił pracę doktorską na warszawskiej ASP. Młodzieńcem będąc, kontestował rzeczywistość. - Zacząłem od teatru i od radia w Toruniu, w radiu studenckim "Centrum", tam zrobiliśmy kabaret - opowiadał gość Mazurka. - Po przyjściu panów ze Służby Bezpieczeństwa do radia zrozumiałem, że należy zmienić uczelnię. 

Wrocław lat 70., do którego trafił student Fydrych był dużym, uniwersyteckim miastem. Można było się tam schować i żyć normalnie, ale w 1977 roku, w ślad za zamordowaniem Stanisława Pyjasa w Krakowie, powstał Studencki Komitet Solidarności. - Zacząłem ulotki nosić, wozić do Torunia i kontestować reżim komunistyczny - wspominał.


major fydrych waldemar_9360 1200.jpg
Mazurek słucha Waldemara "Majora" Fydrycha

W roku 1980 niepokorny student pojechał do Gdańska, żeby zobaczyć, znane tylko z docierających z Zachodu opowieści, strajki. Mimo że był jednym z pierwszych sygnatariuszy i zbierał podpisy w sprawie utworzenia niezależnej organizacji studenckiej, nigdy nie wszedł w struktury Solidarności.

Zobacz także:

Filip Jaślar: nic nie zapowiadało, że skończę w kabarecie

Emilian Kamiński: teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia

W 1981 roku napisał "Manifest Surrealizmu Socjalistycznego" i zapoczątkował ruch Pomarańczowej Alternatywy, powszechnie kojarzony z graffiti krasnoludków malowanych w czasie stanu wojennego na plamach zakrywających antyreżimowe slogany.

Pierwsze krasnoludki zostały namalowane 31 sierpnia 1982 roku. - Wrocław został pokryty krasnoludkami i żeby rewolucję rozwijać pojechaliśmy do Łodzi. Był taki duży gmach na ulicy Sienkiewicza w Łodzi, gdzie było 13 plam i malowałem z kolegą na jednej z nich - relacjonował "Major". - Nagle wyszedł jeden milicjant, potem dużo, a w końcu okazało się, że to był szkoła chorążych milicji. Nocowaliśmy później na komisariacie na Kopernika - dodał.

Waldemar "Major" Fydrych znalazł się również w książce "Surrealism – 50 Works You Should Know", jako jeden z wybitnych przedstawicieli surrealizmu. Obok Picassa, Duchampa i Daliego!

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Waldemar "Major" Fydrych (twórca ruchu Pomarańczowej Alternatywy)

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Krasnal w pomarańczowej czapce osią sporu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 15:10
Wrocław bezprawnie posługuje się konkursowym logiem z krasnalem w pomarańczowej czapce - tak twierdzi Waldemar Fydrych, inicjator Pomarańczowej Alternatywy lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocławskie krasnale

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 00:00
rozwiń zwiń