Janusz Klejnocki: polskie kryminały pisane "po skandynawsku" brzmią sztucznie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:37
- Twórczość np. Henninga Mankella wydaje mi się szczera. Jeśli pojawia się tam problem uchodźców czy ruchów rasistowskich w Szwecji, to rzeczywiście wynika to z tamtejszej wrażliwości, z którą miałem do czynienia. Natomiast import do Polski, taki trochę 1:1, brzmi sztucznie, plastikowo - mówił w Dwójce prof. Janusz Klejnocki, poeta i literaturoznawca, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Prof. Janusz Klejnocki
Prof. Janusz KlejnockiFoto: PR2

majkowska 1200.jpg
Grażyna Majkowska: jak większość językoznawców, jestem tradycjonalistką

Wśród wakacyjnych lektur gościa Roberta Mazurka były m.in. kryminały. - Uważam, że kryminał może być literaturą klasy A, jeśli ma większą ambicję, niż opowiedzieć tylko o przestępstwie. Jeśli tam jest coś więcej niż fabuła. Na przykład "Imię Róży" jest kryminałem i na pewno jest to literatura pierwszoligowa - przekonywał.

Jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów w Polsce jest Remigiusz Mróz. Raz po jego książkę sięgnął Janusz Klejnocki, ale - jak sam przyznaje - "dość szybko wykasował ją z pamięci".

- Ale za to jak się dobrze sprzedaje - zauważył Robert Mazurek. - No i co z tego? Wódka też się dobrze sprzedaje - odparł na to Janusz Klejnocki. - Oczekuję od literatury, że będzie się posługiwać językiem wykwintniejszym niż o zasobie trzech tysięcy słów. Tam autor dba o to, żeby nie pisać za trudno. Dla mnie to jest trochę takim biurowym językiem pisane. Natomiast gratuluję sukcesu - dodał.

Posłuchaj
57:40 2021_09_11 12_01_09_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Prof. Janusz Klejnocki o czytaniu i tworzeniu literatury (Mazurek słucha/Dwójka) 

Obecny dyrektor Muzeum Literatury już od małego chętnie sięgał po książki. - Mama mi opowiadała, że jak już nauczyłem się czytać, to miałem taki swój tekst: "poproszę jabłuszko, ogurcik i teraz będę sobie czytał tu w kąciku" - wspominał.

W dalszej części audycji Janusz Klejnocki mówił m.in. o tym, dlaczego dziś tak trudno czyta się "W pustyni i w puszczy". Jednocześnie uprzedzamy, że muzyczne wybory naszego gościa części słuchaczy mogą się wydać zaskakujące.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Janusz Klejnocki (poeta, literaturoznawca, dyrektor Muzeum Literatury)

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Dariusz Gawin: chciałem być twórczym człowiekiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:59
- Pisaliśmy, dyskutowaliśmy. Potrafiliśmy całą noc przegadać na tematy teoretyczne, okołofilozoficzne - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia prof. Dariusz Gawin, historyk idei, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskup Michał Janocha: ważne jest szukanie w tym świecie rzeczy trwałych i pięknych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:00
– Ktoś gdzieś w małym miasteczku pisze ciekawy wiersz, ktoś gdzieś maluje ciekawy obraz, kiedyś się o tym dowiemy. Wierzę, że zostanie coś wartościowego, o czym może nawet nie mamy pojęcia – mówił w Dwójce ksiądz biskup Michał Janocha, profesor uniwersytecki, historyk sztuki, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.
rozwiń zwiń