Polskie Radio
Section05
Michał Janocha

PR24 "Niewyobrażalna pokora". Bp Michał Janocha o istocie świąt Bożego Narodzenia

- Bóg uniżył samego siebie, przyjąwszy postać sługi. To jest niepojęte, że Bóg Stwórca staje się swoim stworzeniem, ogranicza samego siebie, to jest pokora absolutnie niewyobrażalna, nie mamy do czynienia z czymś takim w żadnej religii świata, w żadnym systemie, ani antycznym, ani późniejszym - mówił w Polskim Radiu 24 bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Michał Janocha społeczeństwo POLSKA

Biskup Janocha: wyrok był już wydany. Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Kiedy polscy jeńcy wojenni zostali przez Sowietów wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku, wyrok był już wydany, a doły w lesie katyńskim były już kopane - powiedział bp Michał Janocha w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Podobnie mówił o przesądzonym losie Ukraińców, następnie przytoczył lot do Smoleńska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Katyń Michał Janocha

Biskup Michał Janocha: ważne jest szukanie w tym świecie rzeczy trwałych i pięknych

– Ktoś gdzieś w małym miasteczku pisze ciekawy wiersz, ktoś gdzieś maluje ciekawy obraz, kiedyś się o tym dowiemy. Wierzę, że zostanie coś wartościowego, o czym może nawet nie mamy pojęcia – mówił w Dwójce ksiądz biskup Michał Janocha, profesor uniwersytecki, historyk sztuki, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Janocha Dwójka Robert Mazurek

Bp Janocha: Zmartwychwstanie dokonuje się po cichu

- Dużo łatwiej jest opisać pędzlem Boże Narodzenie, które jest w końcu dość szczegółowo opowiedziane na kartach Ewangelii, niż namalować Zmartwychwstanie, będące wydarzeniem historycznym, ale na styku czasu ziemskiego i wieczności. Ono nawet w Biblii nie zostało opisane. Niemniej, istnieje pokusa, żeby przedstawić plastycznie najważniejsze wydarzenie chrześcijaństwa - opowiadał w Dwójce historyk sztuki bp Michał Janocha.
Zobacz więcej na temat:  Michał Janocha Wielkanoc Dorota Gacek Dwójka

"Przedstawianie van Gogha jako Nikifora to nieporozumienie"

- Nic tu do niczego nie pasuje. Ani genialny warsztat, czyli bardzo wrażliwy i precyzyjny rysunek, ani poczucie barwy, od pewnego momentu ekspresjonistycznej, umownej, traktowanej abstrakcyjnie, ani wyobraźnia, która czerpała z wielu źródeł, m.in. ze sztuki japońskiej - mówił w Dwójce Łukasz Kossowski, historyk sztuki i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Vincent van Gogh malarstwo SZTUKA KULTURA Anna Lisiecka Michał Janocha