Paweł Domagała: myślę, że teatr w klasycznym wydaniu wróci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 13:00
- Nie licząc szkoły, był to mój pierwszy występ kostiumowy, a to dlatego, że dotąd nawet gdy braliśmy się za klasykę w innych teatrach, to kostium był uwspółcześniony - mówił w Dwójce Paweł Domagała, aktor i wokalista, który aktualnie gra w spektaklu "Ożenek" w Och-Teatrze.
Paweł Domagała w radiowym studiu
Paweł Domagała w radiowym studiuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Paweł Domagała sam o sobie mówi, że jest "człowiekiem z podwójnym życiem". Koncertuje, wydaje płyty, pisze teksty piosenek i monologów kabaretowych, czasem podkłada głos w filmach animowanych.

Klasyka w klasycznym wydaniu

Obecnie można go oglądać na deskach warszawskiego Och-Teatru w roli głównej w spektaklu "Ożenek" wyreżyserowanym przez Janusza Gajosa. Jak przyznał, spektakl ten zrealizowany jest w - rzadko dziś spotykanej - klasycznej konwencji.

- Kiedy była próba i omawialiśmy kostiumy, kostiumografka Dorota Roqueplo przyniosła notes, w którym wszystkie stroje były ręcznie naszkicowane, były przyklejone próbki materiałów i opis, jak w danym wieku się ubierano. To było takie wzruszające, spektakularne, że tak się jeszcze podchodzi do tych rzeczy. Ale taka była koncepcja reżysera, żebyśmy zagrali to klasycznie - podkreślił aktor.

Teatr organiczny

Podczas audycji Paweł Domagała zaznaczał, że jego zdaniem tego rodzaju spektakle są współcześnie potrzebne.

- Myślę, że taki teatr wróci. Patrzę na to z tej perspektywy, że mam 10 letnią córkę, która jest już za duża na spektakle dla dzieci, ale nie zaryzykuję wzięcia jej na współczesny spektakl dla dorosłych. Ona była na próbie generalnej z koleżankami i to, co zrobiło na niej wrażenie, to właśnie klasyka, kostium, to, że ten teatr jest taki organiczny. Jak mówimy „teatr”, to myślimy o czymś takim - powiedział aktor.


ZOBACZ WIDEO:

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia 


Paweł Domagała jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował w teatrach warszawskich: Dramatycznym (2007-2008, 2012-2014) i Kwadrat (2016-2017). Współpracował także z innymi stołecznymi teatrami: Narodowym, Montownia, Wytwórnia, Polonia, Na Woli, Palladium oraz z Teatrem im. Kochanowskiego w Radomiu. 

Znalazł się w obsadzie filmów: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Ostatnia akcja", "Miasto z morza", "Weekend", "80 milionów", "Wkręceni", "Planeta singli", "Czułość", "Serce nie sługa" czy "PolandJa". Można go było zobaczyć w wielu serialach, m.in. w: "Samo życie", "Na Wspólnej", "Pierwszej miłości", "Barwach szczęścia", "Na dobre i na złe", "Ojcu Mateuszu", "Świecie według Kiepskich", "O mnie się nie martw" czy "Żmijowisku".

Muzyczny sukces

W 2009 roku - wraz z Igorem Przebindowskim, Wojciechem Królem i Fryderykiem Młynarskim - założył zespół muzyczny Ginger. W 2016 roku wydał swój pierwszy solowy singiel "Jestem tego wart". Utwór znalazł się na jego debiutanckim albumie "Opowiem ci o mnie". W 2018 roku ukazała się piosenka "Weź nie pytaj", zwiastująca album "1984". Stała się ona przebojem, teledysk do niej został odtworzony ponad 100 mln razy w serwisie YouTube.

- I aktorstwo, i muzykowanie jest już w tym momencie moim zawodem. I jedno, i drugie jest moją pasją. Aktorstwo jest może mniej moje. Muzyka jest mi bliższa, bo to jestem ja. Za wszystko odpowiadam. Nie jestem trybikiem w maszynie, tylko to ja - z Łukaszem Borowieckim - jestem tą maszyną. To prof. Zapasiewicz chyba kiedyś powiedział, że aktorstwo jest zawodem "odtwórczym". Muzyka - jeśli się jest autorem muzyki, kompozytorem i autorem tekstu - to jest proces twórczy, od początku do końca - mówił w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Paweł Domagała.

Obecnie artysta pracuje nad nową płytą "Narnia", która ma się ukazać w listopadzie tego roku. 

Posłuchaj
57:35 2022_04_30 11_59_17_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Paweł Domagała gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Paweł Domagała (aktor, muzyk)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

"Wracaj". Premiera nowej płyty Pawła Domagały

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 05:05
W "Kulturze przy kawie" wraz z aktorem i wokalistą Pawłem Domagałą rozmawiamy o jego nowej, trzeciej płycie - "Wracaj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pliniewicz – serdeczne spotkanie po latach

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 23:09
Gościem kolejnej odsłony "Serdecznych dźwięków" był kompozytor, skrzypek oraz improwizator Mateusz Pliniewicz. Co ciekawe, z prowadzącym audycję Mateuszem Krautwurstem muzyk zna się jeszcze z czasów liceum ogólnokształcącego w Głogowie. Po wielu koncertach z różnymi artystami, po muzycznych studiach i premierach autorskich płyt pierwszy raz rozmawiali ze sobą oficjalnie na radiowej antenie. Było więc dużo wspomnień i oczywiście – dużo muzyki.
rozwiń zwiń